Stopy procentowe w górę. Sprzedaż mieszkań spada, część osób będzie zmuszona wynajmować mieszkanie

2022-05-23 16:05
blok mieszkalny
Autor: Colliers Rynek mieszkaniowy 202 upłynął pod znakiem dynamicznie rosnących cen mieszkań, w 2022 prognozuje się dalsze podwyżki cen nieruchomości

Polaków nie będzie stać na własne mieszkanie? Ceny mieszkań poszły mocno w górę. Wzrost stóp procentowych spowodowała, że w bieżącym roku popyt na zakup mieszkań znacząco spadł. Według danych CBRE i REDNET Property Group w Warszawie odnotowano sprzedaż 3,3 tys lokali. Wiele osób, nie tylko tych młodych i kształcących się, będzie zmuszonych do wynajmowania mieszkań.

Mała sprzedaż mieszkań. Powód? Wzrost stóp procentowych

Sytuacja na rynku kredytowym przyczyniła się do tego, że w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano małą sprzedaż mieszkań. Biorąc pod uwagę obecną inflację i drastyczny wzrost cen także na rynku nieruchomości, nie trudno się temu dziwić. Jak przewiduje w rozmowie dla biznes.interia.pl  Marcin Jański, szef działu inwestycji alternatywnych w CRBE, podniesienie stóp procentowych, jakie nastąpiło w maju tego roku, może nie być ostatnią podwyżką stóp procentowych. Poinformował, że od kwietnia 2022 roku obowiązuje nowy sposób naliczania zdolności kredytowej, przez co sytuacja w jakiej znaleźli się polscy kredytobiorcy, tak szybko się nie poprawi. Według danych CRBE oraz REDNET Property Group w Warszawie sprzedano zaledwie 3,3 tys mieszkań. Jest to najniższy wynik od drugiego kwartału 2020 roku.

Wynajem mieszkania zamiast zakupu własnego? Polacy będą zmuszeni wynajmować mieszkanie?

Jak wyjaśnił w rozmowie dla biznes.interia.pl Marcin Jański, obecnie rynek nieruchomości wchodzi w fazę mniejszego popytu. Samych gotowych mieszkań także nie jest dużo, bo zaledwie ponad 1,1 tys. Porównując do ostatnich 5 lat, jest to dość słaby wynik. Wszystko wskazuje na to, że coraz to więcej osób będzie decydować się na wynajem cudzego mieszkania. Wielu z nich zostanie do tego zmuszona, z powodu braku pozytywnego rozpatrzenia przez bank wniosku dot. możliwości uzyskania kredytu. Przybycie dużej liczby uchodźców z Ukrainy do Polski również przyczyni się do szybkiego znikania mieszkań z rynku najmu.

EKG 2022: Antoni Kolek

Ile kosztują mieszkania w Warszawie w 2022 roku?

Podczas pandemii wielu potencjalnych klientów zrezygnowało z kupna mieszkania m.in. przez obawę, że nie posiadają zdolności kredytowej, aby móc uzyskać pomoc z banku. Problemem są tu rosnące stopy procentowe i mała liczba dostępnych mieszkań. W 2022 roku cena nowych mieszkań w Warszawie wyniosła 13 988 zł za m kw. W 2021 roku cena ta była o 9,7 proc niższa. Sprzedane mieszkania w bieżącym roku średnio kosztowały 12 646 zł za m kw (o 3,4 proc więcej niż w II kwartale 2021 r.).- podaje portal. Jak się okazuje, najdroższe lokale na sprzedaż znajdują się w Gdańsku. Tam ceny wzrosły aż o 22,8 proc.

Kredyty hipoteczne - spada ilość udzielanych kredytów mieszkaniowych

Według informacji, jaką podało Biuro Informacji Kredytowej, banki i SKOK-i udzieliły w kwietniu 2022 r. o 38,7 proc mniej kredytów mieszkaniowych. Porównując do marca 2022 r. liczby kredytów spadła o ok 18,1 proc, natomiast ich wartość zmalała o 16,3 proc. Średnia wartość przyznanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. była wyższa w ujęciu rocznym o 10,2 proc i wyniosła 352,93 tys zł.

Sonda
Czy masz mieszkanie na własność?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze