blok mieszkalny

i

Autor: Colliers

Stopy procentowe w górę. Sprzedaż mieszkań spada, część osób będzie zmuszona wynajmować mieszkanie

2022-05-23 16:05

Polaków nie będzie stać na własne mieszkanie? Ceny mieszkań poszły mocno w górę. Wzrost stóp procentowych spowodowała, że w bieżącym roku popyt na zakup mieszkań znacząco spadł. Według danych CBRE i REDNET Property Group w Warszawie odnotowano sprzedaż 3,3 tys lokali. Wiele osób, nie tylko tych młodych i kształcących się, będzie zmuszonych do wynajmowania mieszkań.

Mała sprzedaż mieszkań. Powód? Wzrost stóp procentowych

Sytuacja na rynku kredytowym przyczyniła się do tego, że w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano małą sprzedaż mieszkań. Biorąc pod uwagę obecną inflację i drastyczny wzrost cen także na rynku nieruchomości, nie trudno się temu dziwić. Jak przewiduje w rozmowie dla biznes.interia.pl  Marcin Jański, szef działu inwestycji alternatywnych w CRBE, podniesienie stóp procentowych, jakie nastąpiło w maju tego roku, może nie być ostatnią podwyżką stóp procentowych. Poinformował, że od kwietnia 2022 roku obowiązuje nowy sposób naliczania zdolności kredytowej, przez co sytuacja w jakiej znaleźli się polscy kredytobiorcy, tak szybko się nie poprawi. Według danych CRBE oraz REDNET Property Group w Warszawie sprzedano zaledwie 3,3 tys mieszkań. Jest to najniższy wynik od drugiego kwartału 2020 roku.

Wynajem mieszkania zamiast zakupu własnego? Polacy będą zmuszeni wynajmować mieszkanie?

Jak wyjaśnił w rozmowie dla biznes.interia.pl Marcin Jański, obecnie rynek nieruchomości wchodzi w fazę mniejszego popytu. Samych gotowych mieszkań także nie jest dużo, bo zaledwie ponad 1,1 tys. Porównując do ostatnich 5 lat, jest to dość słaby wynik. Wszystko wskazuje na to, że coraz to więcej osób będzie decydować się na wynajem cudzego mieszkania. Wielu z nich zostanie do tego zmuszona, z powodu braku pozytywnego rozpatrzenia przez bank wniosku dot. możliwości uzyskania kredytu. Przybycie dużej liczby uchodźców z Ukrainy do Polski również przyczyni się do szybkiego znikania mieszkań z rynku najmu.

EKG 2022: Antoni Kolek

Ile kosztują mieszkania w Warszawie w 2022 roku?

Podczas pandemii wielu potencjalnych klientów zrezygnowało z kupna mieszkania m.in. przez obawę, że nie posiadają zdolności kredytowej, aby móc uzyskać pomoc z banku. Problemem są tu rosnące stopy procentowe i mała liczba dostępnych mieszkań. W 2022 roku cena nowych mieszkań w Warszawie wyniosła 13 988 zł za m kw. W 2021 roku cena ta była o 9,7 proc niższa. Sprzedane mieszkania w bieżącym roku średnio kosztowały 12 646 zł za m kw (o 3,4 proc więcej niż w II kwartale 2021 r.).- podaje portal. Jak się okazuje, najdroższe lokale na sprzedaż znajdują się w Gdańsku. Tam ceny wzrosły aż o 22,8 proc.

Kredyty hipoteczne - spada ilość udzielanych kredytów mieszkaniowych

Według informacji, jaką podało Biuro Informacji Kredytowej, banki i SKOK-i udzieliły w kwietniu 2022 r. o 38,7 proc mniej kredytów mieszkaniowych. Porównując do marca 2022 r. liczby kredytów spadła o ok 18,1 proc, natomiast ich wartość zmalała o 16,3 proc. Średnia wartość przyznanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. była wyższa w ujęciu rocznym o 10,2 proc i wyniosła 352,93 tys zł.

Sonda
Czy masz mieszkanie na własność?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze