Euro, złotówka

i

Autor: Shutterstock Euro, złotówka

Stopy procentowe

Stopy procentowe w strefie euro. Ważna decyzja EBC

2022-10-27 15:34

Europejski Bank Centralny podał szczegóły dotyczące stóp procentowych w strefie euro. Decyzja odbije się na rynku walutowym. Eksperci spodziewają się podwyżki o 75 punktów bazowych. Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 pb. do odpowiednio do 2 proc., 2,25 proc. i 1,5 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC postanowił dostosować stopy procentowe operacji kredytowych TLTRO-III.

EBC - stopy procentowe

Europejski Bank Centralny podjął decyzję ws. stóp procentowych. Decyzja, która zapadła w Frankfurcie nad Menem będzie ma kluczowe znaczenie dla rynków walutowych.

"Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 punktów bazowych. Wraz z tą trzecią z rzędu znaczną podwyżką stóp Rada osiągnęła duży postęp w procesie odchodzenia od łagodnej polityki pieniężnej. Rada Prezesów podjęła dzisiejszą decyzję i oczekuje, że będzie kontynuować podnoszenie stóp procentowych, żeby zapewnić, aby inflacja wkrótce powróciła do celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie. Przyszłe decyzje Rady w sprawie poziomu stóp będą zależeć od kształtowania się perspektyw inflacji i sytuacji gospodarczej i – zgodnie z przyjętym podejściem – będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie" - napisano w komunikacie.

 „Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 punktów bazowych. Tak więc stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną do odpowiednio: 2,00 proc., 2,25 proc. oraz 1,50 proc., ze skutkiem od 2 listopada 2022" – dodano.

 EBC postanowił dostosować stopy procentowe operacji kredytowych TLTRO III.

 "Rada Prezesów zdecydowała się także zmienić warunki trzeciej serii ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO III). Podczas ostrej fazy pandemii ten instrument pełnił kluczową rolę w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla stabilności cen. Dziś, ze względu na nieoczekiwany i nadzwyczajny wzrost inflacji, należy go zrekalibrować, tak aby był on spójny z szerszym procesem normalizacji polityki pieniężnej i wzmacniał transmisję podwyżek podstawowych stóp procentowych do warunków udzielania kredytów bankowych. Rada Prezesów postanowiła więc dostosować stopy procentowe operacji TLTRO III ze skutkiem od 23 listopada 2022 i zaproponować bankom dodatkowe terminy dobrowolnej wcześniejszej spłaty" - napisano.

Pierwszy raz od 11 lat Rada Prezesów EBC podniosła stopy procentowe w lipcu. - Jako bank centralny odpowiedzialny za walutę euro mamy za zadanie utrzymywać stabilność cen. Gdy ceny w gospodarce rosną za szybko, czyli gdy inflacja jest zbyt wysoka, podniesienie stóp procentowych pomaga nam sprowadzić ją z powrotem do naszego docelowego poziomu - tłumaczyło wtedy EBC. EBC jest bankiem centralnym odpowiedzialnym za euro. Jak tłumaczą przedstawiciele instytucji, nie ustala oprocentowania kredytów i depozytów dla klientów banków komercyjnych, ale ma wpływ na jego poziom.

- Wyznaczamy tzw. podstawowe stopy procentowe. Są to stopy dla banków, które chcą uzyskać od nas pożyczkę lub wpłacić do EBC pieniądze elektroniczne na jeden dzień. Zmiany podstawowych stóp procentowych EBC znajdują odzwierciedlenie w mniejszym lub większym stopniu w całej gospodarce, dotyczy to m.in. kredytów bankowych, pożyczek zaciąganych na rynku, kredytów hipotecznych, oprocentowania depozytów bankowych oraz innych instrumentów inwestycyjnych - wyjaśnia EBC.

Podniesienie stóp procentowych to standardowy mechanizm walki z inflacją oraz sposób na powstrzymanie spirali płacowo-cenowej. Wysokie stopy oznaczaja drogie kredyty i skłaniają ludzi do oszczędzania.

Rada Prezesów EBC podejmuje decyzje w sprawie podstawowych stóp procentowych mniej więcej co sześć tygodni. 

– Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdaje się patrzeć przez palce na czarne chmury nieprzerwanie kłębiące się nad Eurolandem i kontynuuje agresywne zacieśnianie swojej polityki fiskalnej. Oczywiście wszystko przez inflację, która we wrześniu otarła się o 10 proc. i była najwyższa w historii strefy euro – komentuje czwartkową decyzję EBC Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. – Przed dzisiejszym posiedzeniem oczekiwano, że na trzech kolejnych posiedzeniach w grudniu, lutym oraz marcu stopy łącznie wzrosną o dalsze 1,25 punktu procentowego. To bardzo wysoko zawieszona poprzeczka, do której trudno dosięgnąć, tym bardziej w obliczu ostatniej, bardzo dynamicznej poprawy kondycji wspólnej waluty – ocenia ekspert z Cinkciarz.pl.

Gdzie trzymać pieniądze - w skarpecie czy na koncie?
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze