Straż miejska kontroluje nieruchomości Polaków
Jak pisze Interia Biznes, straż miejska prowadzi już kontrole mieszkań, sprawdzając czy nieruchomości są wpisane do CEEB. W przypadku nowych budynków jest 14 dni na wpis w rejestrze. Strażnicy sprawdzają jaki surowiec jest używany do palenia w piecu, oraz jakiej klasy jest piec - więc kontrola obejmuje również poprawność wpisu w ewidencji.
Straż miejska w trakcie kontroli musi zobaczyć dowód wpisu nieruchomości do CEEB. W razie braku wpisu, lub błędnego oświadczenia, na właściciela może zostać nałożona grzywna w kwocie od 500 zł do nawet 5000 zł.
Kontrole mogą być prowadzone także przez urzędników, kominiarzy, czy inspektorów środowiska. W trakcie kontroli pozyskiwane będą także dodatkowe dane o budynku, tj. rok budowy, grubość ocieplenia dachu, średnia temperatura powietrza, czy zużycie paliwa.
Efekty kontroli już są, choćby w Poznaniu na początku roku straż miejska dokonała 450 kontroli w miesiąc.
Wpis do CEEB musi mieć każdy właściciel, lub zarządca budynku. Termin na składanie deklaracji minął w 2022 roku
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest rejestrem danych o źródłach ogrzewania lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Czas na złożenie deklaracji minął 30 czerwca 2022 roku. Obecnie zgłoszenia, czy zmiany zgłoszonych danych dotyczą budynków nowych, lub takich, w których zmieniono źródło ciepła.
Obowiązek zgłaszania dotyczy również budynków niemieszkalnych. Wpis do CEEB możemy zgłosić w urzędzie miasta, lub gminy, w internecie, lub listownie.
Do CEEB musimy wpisać adres, rodzaj budynku, liczbę lokali (w budynku wielorodzinny), liczbę i rodzaj źródła ciepła, liczbę kotłów i rodzaj spalanego paliwa, a także adres miejsca gdzie znajduje się zainstalowane źródło ciepła dla wskazanego budynku, a także dane osobowe zarządcy.
Polecany artykuł: