– Mamy kłopot z zakłócaniem ciszy nocnej, meleksami, zbyt dużym nagłośnieniem w lokalach, a także zamianą mieszkań na apartamenty, co z jednej strony daje mieszkańcom dochód, ale z drugiej utrudnia życie tym, którzy jeszcze zostali na Starym Mieście. Wyludnianie się centrum nie jest też dobre dla samej turystyki, bo jest ono atrakcyjne pod warunkiem, że są tam mieszkańcy – twierdzi radny i przewodniczący komisji promocji i turystyki miasta Aleksander Miszalski, cytowany m.in. przez portal news.krakow.pl.
Zobacz także: Antysmogowa wieża stanie w Krakowie. Ma pomóc oczyścić powietrze
Czym według pomysłodawców miałaby zajmować się straż turystyczna? Jak podaje serwis turystyczny fly4free.pl, do jej zadań należałoby m.in.: pilnowanie utrzymania czystości w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów, przyjmowanie zgłoszeń dotyczących naruszenia ciszy nocnej czy kontrola przystanków komunikacji miejskiej oraz apartamentów przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy.
Radni mają jednak świadomość, że powołanie nowej służby w mieście nie będzie łatwe. - Obowiązuje nas ustawa o straży miejskiej. Straż miejska ma w swoich kompetencjach część obowiązków, które taka straż turystyczna powinna spełniać. Jednak nie zawsze ma czas, żeby to realizować. Stąd pytanie, czy na gruncie obecnego prawa da się powołać służbę, która by była bardziej wyspecjalizowana - mówi Miszalski cytowany przez radiokrakow.pl.
W tej sprawie radny złożył interpelację do prezydenta Krakowa. Poprosiliśmy przedstawicieli krakowskiego ratusza o komentarz. - W polskim systemie prawnym powoływanie służb ingerujących w prawa i swobody ludzi, w tym szczególnie egzekwujących obowiązujące przepisy prawa i stosujących sankcje karne za ich naruszenie, może być realizowane wyłącznie w oparciu o przepisy rangi ustawowej. Z tego też względu, w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy ustawy o strażach gminnych nie jest możliwe powołanie Straży Turystycznej. Ewentualne powołanie Straży Turystycznej i nadanie jej stosownych uprawnień wymagałoby wprowadzenia odpowiednich przepisów rangi ustawowej. Jednocześnie połączenie kompetencji różnych organów, m.in. policji, straży gminnych (miejskich), marszałka województwa, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i skupienie ich w ramach jednego podmiotu, wymagałoby również szerokiej zmiany przepisów regulujących funkcjonowanie poszczególnych służb, mających na celu uniknięcie problemu kompetencyjnego i powielających się uprawnień w tym samym zakresie wielu służb - wyjaśnia redakcji Superbiz.pl Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta miasta Krakowa.
Sprawdź też: Zawieszenie rządu federalnego w USA uziemiło turystów
Kraków jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Tylko w 2016 roku byłą stolicę kraju odwiedziło 12 mln turystów. Jak szacuje fly4free.pl, odwiedzający zostawili w mieście blisko 5 mld zł w ciągu roku.
Źródło: fly4free.pl, radiokrakow.pl