Zawieszenie rządu federalnego w USA uziemiło turystów

2018-01-22 16:04

Z powodu zawieszenia działalności rządu federalnego USA zamknięto jedną trzecią z 417 miejsc ważnych dla kultury narodowej m.in. domy prezydenckie, muzea i inne popularne zabytki – szacuje Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Przyrody.

Jak informowaliśmy w sobotę, Senat Stanów Zjednoczonych nie uchwalił prowizorium budżetowego, umożliwiającego finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc. W rezultacie w piątek, 19 stycznia o północy czasu miejscowego (godz. 6 rano w Polsce) zawieszono działalność rządu federalnego USA.

Konsekwencje zawieszenia rządu na początku odczuli głównie turyści, którzy przez weekend nie mogli zwiedzić m.in. Statuy Wolności, stojącej od 1886 na wyspie Liberty Island i dawnego centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis w Nowym Jorku. Jak podał Reuters, oba miejsca od poniedziałku są już jednak ponownie dostępne dla zwiedzających, mimo że rząd federalny jest wciąż zawieszony. Przyczyniły się do tego starania gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo z Partii Demokratycznej.

Czytaj też: PIT prezydenta USA. Miliarder Donald Trump zapłacił 36,5 mln dol. podatku

Mimo shutdownu klamki nie pocałują również osoby, które wybiorą się do muzeów nie prowadzonych przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Dobra wiadomość jest taka – że te placówki stanowią zdecydowaną większość. Turyści mogą zwiedzić normalnie m.in. Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej (National Air and Space Museum) czy Instytut Smithsona (Smithsonian Institute) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych.
Wiele placówek zostało jednak zamkniętych. Wśród nich np. słynny Ford's Theatre – teatr w Waszyngtonie, w którym miał miejsce zamach na szesnastego prezydenta USA Abrahama Lincolna 14 kwietnia 1865 r. Jego władze poinformowały, że będzie on zamknięty do ukończenia kryzysu związanego z uchwaleniem budżetu.

Zobacz również: Trump tnie podatki w USA. 70 tys. stron dokumentów do zmiany!

Zgodnie z zapewnieniem dyrektora budżetu Białego Domu Johna „Micka" Mulvaney'a, całkowicie zamknięte nie zostały również parki narodowe. Część z nich jest otwarta dla turystów, jednak pod pewnymi obostrzeniami. Dla przykładu władze Yosemite poinformowały, że bramy parku narodowego będą otwarte, ale na tego terenie nie będzie w personelu. W związku z tym, nie będą sprzątane np. toalety. Plusem jest to, że wstęp na jego teren jest dzięki temu bezpłatny, co oznacza oszczędność ok. 30 dol. od samochodu, czyli według aktualnego kursu ok. 100 zł. Turyści mogą wejść także do najstarszego parku narodowego na świecie – Yellowstone, który znajduje się na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Niestety i tutaj nie będą dostępne wszystkie usługi - zamknięte zostało m.in. centrum turystyczne.

Sprawdź także: Jak Amerykanie zrobili interes wszech czasów na Francuzach

 

Źródła: Superbiz.pl, interia.pl, fly4free.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze