Świadczenie hipotetyczne

2012-04-30 4:00

Jeśli chcesz wiedzieć, jakiej emerytury możesz się spodziewać w jesieni życia, uważnie przeczytaj przysyłaną co roku przez ZUS "Informację o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych". ZUS podaje w niej m.in. wysokość tzw. hipotetycznej emerytury, czyli wylicza, ile wyniesie twoja emerytura, gdybyś przestał pracować i o ile świadczenie wzrośnie, jeśli będziesz pracować dłużej.

ZUS podaje wysokość hipotetycznej emerytury osobom, które do końca roku, za który przekazywana jest informacja, ukończyły co najmniej 35 lat. Emerytura hipotetyczna to szacunkowa wartość twojego przyszłego świadczenia. Jest jedynie orientacyjną prognozą wysokości emerytury, a nie faktyczną wartością przyszłego świadczenia.

Dwa warianty

W informacji podawane są kwoty hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach. W pierwszym ZUS wylicza przyszłe świadczenie według stanu twojego konta na 31 grudnia roku, którego dotyczy "Informacja". W jaki sposób? Sumuje zapisane na koncie kwoty zwaloryzowanego kapitału i zwaloryzowanych składek emerytalnych oraz składek nominalnych z ostatnich 12 miesięcy, a następnie tę kwotę dzieli przez tzw. średnie dalsze trwanie życia, czyli przez statystyczną długość życia na emeryturze.

W drugim wariancie ZUS wylicza emeryturę zgodne z przewidywanym stanem konta w dniu, w którym osiągniesz wiek emerytalny. Oznacza to, że uwzględnia się nie tylko aktualny stan konta, ale także hipotetyczną kwotę składek za każdy miesiąc brakujący do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (60 lat w wypadku kobiet i 65 lat w wypadku mężczyzn). Tę hipotetyczną kwotę składek oblicza się przez podzielenie ogólnej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne (z uwzględnieniem waloryzacji), z dotychczasowego okresu ubezpieczenia, przez wyrażony w miesiącach okres podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu, a następnie pomnożenie przez liczbę pełnych miesięcy brakujących do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Wiek ma znaczenie

Jeśli do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego brakuje ci nie więcej niż 5 lat, dodatkowo ZUS poda ci wysokość hipotetycznej emerytury, jaką uzyskałbyś, przechodząc na emeryturę w wieku przekraczającym wiek emerytalny o rok, a także dwa, trzy, cztery i pięć lat.

Jeśli natomiast przekroczyłeś wiek emerytalny i nie wystąpiłeś o ustalenie emerytury, otrzymasz informację o kwocie hipotetycznej emerytury wyliczonej dla twojego faktycznego wieku oraz kolejnych pięciu lat.

Te dodatkowe informacje mają pokazać korzyści, jakie daje każdy kolejny rok pracy. Dłuższy okres gromadzenia składek i wyższy stan konta dają bowiem szansę na uzyskanie wyższego świadczenia w przyszłości.

UWAGA!
Podane w informacji kwoty hipotetycznej emerytury nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze