zus

i

Autor: Szymon Starnawski/Murator Czy można załatwić coś w ZUS bez wychodzenia z domu? Okazuje się, że tak

Emerytury i renty

Świadczenie przedemerytalne - komu przysługuje 1795 zł?

2024-07-28 21:04

Świadczenie przedemerytalne to opcja zwiększająca bezpieczeństwo w przypadkach takich jak utrata pracy, renty lub działalności gospodarczej kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ustawa przewiduje świadczenie dla kobiet w wieku co najmniej 55 lat oraz mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat. Muszą być spełnione określone warunki.

Świadczenie przedemerytalne w przypadku utraty pracy

Zgodnie z art 2. Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych:

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

do dnia rozwiązania stosunku pracy (...) z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy (...) u którego była zatrudniona (...) przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy (...) w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.

Wskazane wyżej dwie opcje prawa do świadczenia przedemerytalnego różnią się w kwestii warunków po stronie uprawnionego (wiek, okres uprawniający do emerytury). Pierwszy ze wskazanych przypadków dotyczy np. likwidacji pracodawcy z powodu bankructwa.

Druga opcja to rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, co oznacza np. likwidację stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych lub organizacyjnych.

Świadczenie przedemerytalne w przypadku przedsiębiorców lub pobierających rentę

Zgodnie z art 2. Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność (...) i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn (...)

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze