Światowy dzień chleba w Biedronce. Jakie pieczywo jedzą Polacy?

2020-10-16 18:21 kaja
Pieczywo i makarony pełnoziarniste
Autor: Getty images Niektóre produkty pełnoziarniste, np. płatki śniadaniowe – ale też nie wszystkie, są wzbogacone kwasem foliowym. Zwykłe produkty z pełnych ziaren zawierają witaminami z grupy B, żelazo i cynk. Mają też więcej błonnika niż przetworzone ziarna, z których robi się białą mąkę. Jak je jeść? Płatki owsiane to doskonałe śniadanie, podobne jak pieczywo pełnoziarniste na kanapki. Zrezygnuj też ze zwykłych makaronów na rzecz pełnoziarnistych, wybieraj ryż brązowy, dziki lub komosę ryżową zamiast białego ryżu.

Świeża bułeczka z masłem, czy chleb z jajkiem awokado? Trzeba uczciwie przyznać, że Polacy kochają pieczywo i nie wyobrażają sobie bez niego codziennych posiłków. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji Biedronka przygotowała jedyną w swoim rodzaju mapę polskich smaków związanych z pieczywem

Polacy nie wyobrażają sobie dnia bez kromki świeżego chleba lub chrupiącej bułki. Spożywanie pieczywa to jedna z naszych kulinarnych tradycji i silnie zakorzeniony zwyczaj. Od początku 2020 roku klienci Biedronki kupili ponad 324 miliony kajzerek i ponad 83 miliony sztuk chleba pszenno-żytniego.

Czytaj również: Biedronka. Mega promocja na masło i mięso !

- Biedronka jest największą siecią sklepów w Polsce, dopasowuje jednak swoją ofertę do regionalnych preferencji klientów. Ważne jest dla nas, by każdy mógł znaleźć swój ulubiony rodzaj pieczywa na półkach naszej sieci – bez względu czy jest to pieczywo pakowane, wypiekane na miejscu czy dostarczane przez lokalne piekarnie - mówi Michał Szajewski, kupiec odpowiedzialny za pieczywo regionalne w sieci Biedronka

Sprawdź także: Ile osób może być w kościele? Nowe obostrzenia dla wiernych na Jasnej Górze

Jakie pieczywo jedzą Polacy?

Mieszkańcy Podlasia na przykład chętnie wybierają pieczywo żytnie i kwaśne, zwykle foremkowe. Chleb sprzedawany zwykle jest bez posypki, chociaż posypka z ziarnami jest popularna na chlebach specjalnych.  Na wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego dominuje pieczywo żytnie, ciężkie i kwaśne. Im bardziej na zachód tym popularniejsze są chleby mieszane żytnio-pszenne z co raz większym udziałem mąki pszennej. Mieszkańcy Krainy Wielkich Jezior preferują bardziej posypkę z ziaren niż z mąki. Pieczywo sprzedawane na Pomorzu jest zwykle lekkie, mieszane, bez posypki z mąki. Tradycyjne dodatki to maślanka, smalec i ziemniaki.  Z kolei pomorzanie zachodni wybierają  zwykle wypieki mieszane, popularne są tutaj miękkie chleby. W przeciwieństwie do wschodniej części Pomorza preferowana jest tu posypka z mąki. Ponadto chętnie spożywane jest pieczywo wieloziarniste, ale nie ciężkie. Ślązacy sięgają głównie po pieczywo pszenno-żytnie. Bułki i chleby, które trafiają na ich stoły często zawierają ziarna. Najpopularniejsze w tym regionie jest pieczywo miękkie z delikatną skórką. Na Podkarpaciu króluje miękkie pieczywo pszenne. Preferowane są tutaj lekkie, nie zbite chleby ziarniste. Pieczywo drobne lądujące w koszykach zakupowych to również  głównie wypieki pszenne i lekkie. W Lubelskiem z kolei klienci Biedronki wybierają pieczywo cięższe, kwaśne i żytnie pieczywo posypane mąką. Produktem typowo regionalnym jest cebularz. 

Pies Gizmo u dentysty

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze