Książki

i

Autor: materiały prasowe

Światowy Dzień Książki. Co każdy miłośnik czytania powinien widzieć o tym dniu?

2017-04-22 8:00

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich był wyjątkowy dla polskich czytelników, ponieważ wszystkie wydarzenia z nim związane zostały zaplanowane przez polskie miasto. W ubiegłym roku to Wrocław przygotował najciekawszy program promocji czytelnictwa, który będzie realizowany do 22 kwietnia 2017 roku. Sprawdźcie, o co tak naprawdę chodzi z tym Światowym Dniem Książki.

Celebracja czytelnictwa i ochrona praw autorskich. 23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie... ale przede wszystkim, czytelnicy. To największe wydarzenie tego typu na świecie, obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie i doskonała okazja do podejmowania różnorodnych inicjatyw promujących literaturę.

Zobacz również: Oni zbijają fortuny na książkach. Najlepiej zarabiający pisarze [ZDJĘCIA]

Nie bez przyczyny Światowy Dzień Książki połączony jest z ochroną praw autorskich. To poważny problem, i jak się okazuje, znany od dawna – o wiele dłużej niż mogłoby się wydawać. Pierwsza międzynarodowa konwencja dotycząca ochrony autorskich praw zarówno dzieł literackich jak i artystycznych, odbyła się w 1886 roku. Niewiele udało się wówczas ustalić, możliwość zastrzeżenia praw do własności intelektualnej – poprzez znak copywriting – pojawiła się dopiero w 1957 roku. Polska, do Powszechnej Konwencji ds. Copyright, dołączyła 24 lipca 1971 roku.

Dlaczego 23 kwietnia? Jeżeli kiedyś zastanawialiście się dlaczego to właśnie wtedy obchodzimy światowy Dzień Książki, wyjaśniamy – ta data nie jest przypadkowa. 23 kwietnia to dzień patrona Katalonii – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, w ten dzień kobiety otrzymywały czerwoną różę, symbolizującą krew smoka, którego zgodnie z legendą pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się panom prezentami z książek – prawda że wspaniała tradycja? Fakt ten wykorzystał tamtejszy wydawca, Vicent Clavel Andrés, który w 1926 roku zainicjował obchody Dnia Książki.

Gdy w 1995 roku UNESCO ogłosiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (właśnie na wniosek rządu Hiszpanii), w oczywisty sposób pozostawiono datę nawiązującą do hiszpańskich obchodów. – Wydawała się ona odpowiednia także dlatego, że umożliwiała oddanie hołdu dwóm wybitnym pisarzom – Williamowi Szekspirowi i Miguelowi de Cervantesowi, którym przypisano ten dzień jako datę śmierci (choć Cervantes tak naprawdę zmarł dzień wcześniej, 22 kwietnia) – wyjaśnia Michal Goszczynski, przedstawiciel księgarni Gandalf.

Sprawdź też: Koniec tanich książek w Polsce?

Wielka Brytania i Irlandia Światowa postanowiły jednak przesunąć obchody tak, by wypadały w trakcie szkolnego semestru. Dlatego te dwa kraje świętują Światowy Dzień Książki nieco wcześniej – w końcu, czego nie robi się dla edukacji dzieci! Światowa Stolica Książki. Sukces międzynarodowego dnia utworzonego przez UNESCO okazał się tak wielki, że pomysłodawcy postanowili pójść o krok dalej i stworzyli instytucję Światowej Stolicy Książki. Tytuł ten jest przyznawany co roku, jako wyróżnienie dla najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo, przygotowanego przez dane miasto. Pierwszą w historii Światową Stolicą książki był Madryt (Światową Stolicą Książki został 23 kwietnia 2001 roku). W ubiegłym roku ten zaszczyt przypadł Wrocławowi, który honorową funkcję będzie pełnił do 23 kwietnia 2017.

Światowy Hymn Książki
Zostanie zaprezentowany na zakończenie wrocławskiej kadencji Światowej Stolicy Książki. Odśpiewany jednocześnie w kilkudziesięciu miastach świata, już na zawsze stanie się światowym hymnem ku czci czytelnictwa. Słowa hymnu podkreślające rolę literatury, a jednocześnie olbrzymią moc przekazu poety, pochodzą z wiersza Tadeusza Różewicza, pt. „Włosek poety" i zdają się idealnie wpasowywać w ideę tych obchodów.

Czytaj również: Czytanie książek będzie się opłacać?

Tekst zostanie przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. 22 kwietnia, równocześnie o tej samej godzinie wykonają go artyści reprezentujący miasta z całego świata. Melodię, specjalnie do tego projektu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Promocja czytelnictwa nie miałaby sensu, gdyby pominąć rozwijanie miłości do książek wśród dzieci. Dlatego, widząc, jakim sukces odniósł Światowy Dzień Książki, w 1967 roku, postanowiono stworzyć adekwatne święto poświęcone dzieciom. Na patrona wybrano Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, którego bajki znane są na całym świecie.

Od tamtej pory, co roku, 2 kwietnia, na całym świecie organizuje się różne wydarzenia – spotkania z autorami dziecięcych książek, imprezy, podczas których można przebrać się za jednego ze swoich ulubionych książkowych bohaterów, czy przedstawienia teatralne. Podobnie, jak w przypadku święta dla dorosłych, co roku wybierane jest miasto – gospodarz. Polska była organizatorem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

 

Źródło: gandalf.com.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze