Świniobicie znowu legalne! Rzeź w Polsce

2020-01-15 17:27 KaJa
świnia świnka sdopcja
Autor: Kasia Zaremba świnia świnka sdopcja

W czasach kiedy walka o prawa zwierząt nabiera na znaczeniu powrót do tradycji świniobicia może brzmieć jak nieśmieszny żart. Minister rolnictwa Jak Krzysztof Ardanowski chce zezwolić rolnikom na sprzedaż świeżo ubitej trzody sąsiadom i pobliskim sklepom. Wydaje się, że pomysł zdobędzie tyle samo przeciwników jak i zwolenników.

Niewątpliwie rozwiązanie jakie proponuje Ardanowski ucieszy wielu rolników, którzy będą mogli zarabiać na świeżym mięsie ze swojej trzody. Jak podkreśla minister przepisy zezwalające na świniobicie obowiązują w Niemczech, Austrii i we Włoszech więc dlaczego nie zezwolić polskim rolnikom na to samo. W małych gospodarstwach będzie można prowadzić ubój zwierząt, a pozyskane w ten sposób mięso sprzedawać pobliskim sklepom. Pomysł wydaje się o tyle kontrowersyjny, że nie wiadomo w jaki sposób ma być sprawdzana jakość takiego mięsa, a także czy nie pochodzi ono od zwierząt chorych. Chociaż zdaniem ministra nowe przepisy wymuszą na producentach podniesienie jakości produkowanych wyrobów mięsnych ponieważ u lokalnej konkurencji sprzedawane będzie świeżo mięso pochodzące z rąbanki.

Zobacz również: Mafia lekowa w Polsce. Agenci CBA zatrzymali szefa organizacji przestępczej

Minister Ardanowski już przygotował odpowiednie rozporządzenie, które przywróci prawo do świniobicia. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od połowy lutego, a ich wprowadzenie może całkowicie zmienić podejście polskich rolników. Do tej pory za taki ubój zwierząt groziły wysokie kary.

Źródło: Fakt

Najnowsze