Symbol stolicy wraca na mapę Warszawy. Rotunda ponownie otwarta [ZDJĘCIA]

2019-11-29 13:20 Karolina Januszek
Rotunda PKO BP
Autor: materiały prasowe Rotunda PKO BP

Od lat była jednym z symboli Warszawy, mieszkańcy stolicy często wykorzystywali ją jako punkt spotkań. Zapisała się w architekturze miasta jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków, nie ominęły jej jednak również tragiczne wydarzenia, takie jak wybuch gazu w 1979 roku, w którym zginęło 49 osób. Przez lata była również siedzibą PKO Banku Polskiego, który kilka lat temu podjął decyzję o jej rewitalizacji. Po jej przeprowadzeniu PKO Bank Polski otwiera nową, trzykondygnacyjną PKO Rotundę w ramach obchodów 100-lecia swojego istnienia.

Od poniedziałku, 2 grudnia klienci będą mogli odwiedzać placówkę PKO Banku Polskiego zlokalizowanego w warszawskiej Rotundzie. Ma to być najnowocześniejszy oddział banku w Polsce. To jednak nie wszystko, w odrestaurowanym budynku mieścić się będzie również Strefa Spotkań na poziomie +1, gdzie można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć, popracować albo wziąć udział w ciekawym wydarzeniu.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Sieć Społem otwiera sklep internetowy. Czy w ten sposób przyciągnie młodych klientów?

- Jestem dumny, że ponownie oddajemy mieszkańcom stolicy Rotundę, która nie - tylko odzyskała swoją świetność, ale także zyskała zupełnie nową jakość. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, co pokazały konsultacje społeczne, gdy przystępowaliśmy do rewitalizacji. W efekcie powstała wizja nowej PKO Rotundy, która jest nie tylko siedzibą banku, ale także wielofunkcyjną, otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią. Zapraszamy klientów do banku przyszłości - nowoczesnego i inteligentnego oddziału, w którym mogą liczyć na obsługę na najwyższym poziomie - powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego

Decyzja o rewitalizacji budynku była podyktowana przede wszystkim jego złym stanem technicznym. Nowy projekt wykonało biuro Gowin&Siuta, które zostało wyłonione w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku. Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania.

CZYTAJ KONIECZNIE: Jarosław Kaczyński OSZALEJE z zazdrości. Chodzi o Lecha Wałęsę i jego emeryturę

- Mam nadzieję, że budynek ten będzie służył zarówno pracownikom banku ale i całej społeczności warszawskiej. (…) Zadanie było trudne, społeczne oczekiwania względem budynku, związane przede wszystkim z jego historią były jasno nakreślone. Obraz Rotundy z konsultacji społecznych wyłaniał się w sposób jednoznaczny. Myślę, że najciekawszą rzeczą w budynku jest konsekwentne podejście inwestora (PKO Banku Polskiego) do realizacji tego projektu, rzadko zdarza się aby konkursy architektoniczne były realizowane w ten sposób – powiedział Bartłomiej Gowin, współzałożyciel biura projektowego Gowin&Siuta