Sypią się mandaty za brak maseczek i zakrywania twarzy. Kara 500 złotych

2020-06-29 14:55 KaJa
Czy skórę pod maseczką ochronną trzeba chronić przed słońcem? Dermatolog wyjaśnia
Autor: Getty Images

Zniesienie dużej części obostrzeń sprawiło, że wiele osób zapomniało o wciąż panującej epidemii koronawirusa. Coraz rzadziej korzystamy z maseczek ochronnych w sklepach czy w komunikacji miejskiej, gdzie wciąż są one obowiązkowe. Za brak zasłonięcia twarzy w miejscach, w których jest to wymagane, grozi mandat do 500 złotych, dodatkowo taką osobę może spotkać kara wymierzona przez sanepid w wysokości do 30 tys. złotych.

Coraz częściej w komunikacji miejskiej czy też w sklepach spotkamy osoby, które nie noszą maseczek ochronnych. Według rządowych obostrzeń jest to to nadal obowiązkowe, z zakrywania nosa i twarzy zrezygnować możemy jedynie na świeżym powietrzu. Zniesienie wcześniejszych obostrzeń, które sztywnie określały zachowanie w przestrzeni publicznej sprawiło, że wiele osób zapomniało już o pandemii, a tak nie zamierza zwalniać. Praktycznie codziennie liczba nowych przypadków w Polsce oscyluje wokół 300 nowych chorych.

Czytaj również: Branża, która wzrosła kilka razy w czasie pandemii. Raport o światowych trendach w webinarach

Ministerstwo Zdrowia, Komenda Głowna Policji i Polska Organizacja Handlu nie zgadzają się na takie luzowanie zachowań społeczeństwa. W wielu polskich miastach ruszyły kontrole, funkcjonariusze sprawdzą, czy Polacy noszą maseczki ochronne w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe, a resort zdrowia przypomina, że brak maseczek w sklepach czy w komunikacji miejskiej może zwiastować gwałtowny wzrost liczby zakażonych.

Osoby, które nie będą nosić maseczek ochronnych narażają się na wysokie kary finansowe. Z brak osłoniętej twarzy grozi nawet 500 złotych mandatu, dodatkowo sprawa może trafić do sanepidu, który może wymierzyć kare administracyjną w wysokości nawet do 30 tys. złotych. Jest jednak także druga strona medalu, wiele osób skarży się, że przy obecnych warunkach pogodowych noszenie maseczki jest praktycznie niemożliwe. Często w komunikacji miejskiej nie jest włączana klimatyzacja co w porównaniu z osłoniętą twarzą może skutkować wieloma omdleniami.

Sprawdź także: Wybory 2020. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Jaki mają majątek?

Gdzie należy nosić maseczkę ochronną?

Maseczka jest obowiązkowa w każdym miejscu, gdzie nie jest możliwe zachowanie dwumetrowej odległości pomiędzy ludźmi, wymóg ten obowiązuje również na świeżym powietrzu. Dodatkowo twarz należy zasłaniać w autobusach i tramwajach, sklepach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach, urzędach oraz bankach.

Tak wygląda dezynfekcja po wyborach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze