Wybory 2020. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Jaki mają majątek?

2020-06-29 13:46 KaJa
duda trzaskowski
Autor: MP

Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami, wszystko jest już jasne. W drugiej turze zmierzą się ze sobą obecny prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Obaj kandydaci mają teraz czas, aby przekonać niezdecydowanych i wyborców swoich przeciwników, którzy nie dostali się do drugiej tury, Rozpoczyna się zatem ostateczne starcie, a rozgrywka pomiędzy obydwoma politykami będzie zapewne emocjonująca. Porównaliśmy majątki obu kandydatów. Zobacz, kto wygrywa w tym zestawieniu.

Wybory 2020
Rafał Trzaskowski, pełniący jeszcze funkcję prezydenta Warszawy, zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską, która była pierwszą kandydatką wystawioną przez Koalicję Obywatelską podczas tegorocznych wyborów prezydenckich. Wcześniej polityk był także europosłem, ministrem administracji i cyfryzacji, wiceministrem spraw zagranicznych i pełnomocnikiem premiera ds. Rady Europejskiej. W 2010 roku pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego odchodzącej prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Z ubiegłorocznego oświadczenia majątkowego przedstawionego przez Trzaskowskiego wynika, że w 2019 roku posiadał on aż 10 źródeł dochodu. Łączny jego roczny przychód to około 234 tys. zł (średnio daje 19 tys. zł miesięcznie). Dodatkowo polityk posiada dwa mieszkania. Jedno jest o powierzchni 79 mkw warte około miliona złotych, a drugie (wspólnie z małżonką) o łącznej powierzchni 126,22 mkw wycenione na 930 tys. zł i obciążone hipoteką. Rafał Trzaskowski ma 187 tys. zł i 10,5 tys. euro oszczędności. Obecny prezydent stolicy w oświadczeniu majątkowym przyznał, że odziedziczył także mienie ruchome wycenione na więcej niż 10 tys zł. Chodzi o lustro weneckie i meble. Trzaskowski ma również zobowiązania finansowe, w 2010 roku zaciągnął on kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, w kwietniu 2019 do spłaty pozostawało blisko 44 tys. euro.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Nowe stawki podatku VAT. Zobacz, które produkty kupisz taniej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami urzędujący prezydent nie musi składać oświadczenia majątkowego. Taki dokument jest jednak przedstawiany sędziom Sądu Najwyższego. W piątek, 26 czerwca Andrzej Duda, pod presją polityków opozycji, poprosił sąd o odtajnienie swojego oświadczenia majątkowego.

Wynika z niego, że głowa państwa posiada mieszkanie o powierzchni 79,4 mkw, które jest współwłasnością małżeńską. Dodatkowo posiada niezabudowaną działkę o powierzchni 325 mkw. Duda jest też właścicielem lokalu mieszkalnego 133 m2 wraz z garażem na działce 0,10 ha. Co warte podkreślenia, urzędujący jeszcze prezydent posiada ogromne oszczędności. Na jego koncie znajduje się 120 tys. zł, ok. 30 tys. euro. Ponadto jest on udziałowcem (446 akcji) spółki giełdowej Skotan SA. Duda wykupił też dwie polisy ubezpieczeniowe na łączną sumę 88 tys. złotych. Z opublikowanego oświadczenia majątkowego wynika, że prezydent w 2019 roku wzbogacił się o 243 tys. złotych, co oznacza, że miesięcznie otrzymywał ponad 20 tys. zł.  Duda posiada też kartę kredytową z limitem 20 tys. zł (brak zadłużenia) oraz kredyt hipoteczny na zakup mieszkania w kwocie 407 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ: Wielkie mieszkanie i kilka działek. Zobacz majątek Władysława Kosiniaka-Kamysza

Kandydaci komentują wyniki wyborów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj