System kaucyjny w Polsce. Maszyny do odbioru butelek w kolejnej sieci handlowej

2024-07-25 14:59

System kaucyjny wkrótce zmieni się w rzeczywistość. Doliczanie ceny butelki do rachunku, następnie możliwość zwrotu za wynagrodzeniem. Otwarte pozostaje pytanie, czy wszystkie sieci sklepów zdążą na czas.

Nawet złotówka kaucji od butelki. Takie plany ma resort klimatu. To podwojenie stawek!

i

Autor: Pixabay.com Przepisy dotyczące kaucji pobieranej za plastikową butelkę wejdą w życie od 2025 r.

Grupa Eurocash wśród pionierów systemu kaucyjnego. Butelkomaty w fazie testów

– Po zakończeniu testów Grupa Eurocash przedstawi rekomendacje sklepom opartym o model franczyzowy Grupy, a ich właściciele sami wybiorą formę odbioru opakowań kaucyjnych. Jeśli zdecydują się na przykład na butelkomat, to zakup dopasowanego do formatu ich placówki urządzenia będzie po stronie franczyzobiorcy – deklaruje cytowana przez biznes.wprost.pl Joanna Szubielska, starszy menadżer ds. zapewnienia jakości.

Czy system kaucyjny w Polsce może funkcjonować prowizorycznie?

– Pomimo zapowiedzi, że to wprowadzający mają ponieść koszty systemu kaucyjnego, w praktyce handel będzie musiał sfinansować samodzielnie infrastrukturę do zbiórki opakowań kaucyjnych i liczyć na to, że być może w przyszłości te koszty zostaną zwrócone. Z uwagi na krótki czas wdrożenia większość operatorów systemu albo jeszcze czeka na zezwolenie, albo są w fazie rozwoju swoich możliwości. Niestety w większości jednostek handlowych należy spodziewać się zbiórki ręcznej na początku 2025 r. Wygodne i bezpieczne, z punktu widzenia klientów, butelkomaty będą dostępne tylko w część sklepów, które zdecydują się na ryzyko ich zakupu – podkreśliła cytowana przez biznes.wprost.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

System kaucyjny może oznaczać większe opłaty za odbiór śmieci

Od stycznia przyszłego roku wchodzi w życie system kaucyjny obejmujący opakowania po napojach, który zakłada, że mieszkańcy gmin będą zanosić je do sklepów. Tam butelki będą zbierać operatorzy systemu i przekazywać do recyklingu. "Samorządowcy boją się, że ze zbiórki komunalnej znikną najcenniejsze surowce wtórne, więc zagospodarowanie gminnych odpadów będzie droższe, co będzie skutkować podwyżką opłat dla mieszkańców" - czytamy w "PB".

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki