Szara strefa w Polsce. Zobacz, ile codziennie tracimy na przemycie [WIDEO]

2017-10-03 8:00
Polskie pieniądze
Autor: Shutterstock

Do Polski codziennie wjeżdża tysiące ciężarówek. Przemyt papierosów w jednej z nich może kosztować budżet państwa nawet kilka milionów złotych. Szara strefa w Polsce to nadal wielki problem rządzących, ale spora poprawa ściągalności podatku VAT (wzrost w lipcu o 25 proc. w porównaniu do lata ubiegłego roku) powoli ją ogranicza. Skalę zjawiska dobrze przedstawia poniższy filmik.

Codziennie do Polski wjeżdża od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy ciężarówek TiR. W materiale wideo widzimy pojazdy, w których zgodnie z dokumentami, przewożono 27 palet z pokarmem dla psów. W rzeczywistości zamiast żywności dla czworonogów, w ciężarówce znajdował się nielegalny tytoń - a dokładnie ponad 9 ton.

Zobacz również: RAPORT: Zarobki prostytutek. Gdzie w Polsce zarabiają najwięcej?

Przemyt był tak duży, że urzędnicy przez całą dobę wyciągali tytoń z puszek. Towar trafił do Polski z Bliskiego Wschodu i docelowo miał znaleźć się w Niemczech. Tym samym Polska - tylko na przemycie w jednej z takich ciężarówek, mogła stracić na podatkach i opłatach celnych ok. 5,5 mln zł. Za tą sumę można by okablować 20 gminnych ośrodków kultury.

W 2015 roku firma EY szacowała wielkość szarej strefy na 12,4 proc. polskiego PKB ogółem, przy czym w niektórych branżach – np. tytoniowej czy paliwowej – sięga ona 23 proc.

Jak wynika z szacunków prof. Friedricha Schneidera z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu, do których dotarła „Rzeczpospolita", szara strefa w tym roku może osiągnąć aż 22,2 proc. PKB Polski, czyli ok. 430 mld zł. Mimo tak ogromnej skali problemu, szara strefa kurczy się dzięki działaniom uszczelniającym służb celno-skarbowych - głównie na rynku paliw czy wyrobów tytoniowych.

- W I kwartale tego roku, legalna sprzedaż zwiększyła się o 13 proc. w porównaniu z u.br., podczas gdy cała gospodarka urosła realnie o 4 proc. W osiągnięciu takich wyników pomaga wzrost dochodów Polaków, cena paliw, ale głównym elementem jest walka z szarą strefą rozpoczęta przez rząd - wylicza "Rz".

Sprawdź koniecznie: Co pamiętasz z PRL-u? Rozwiąż QUIZ!

Czytaj też: Masło jest tak drogie, że sklepy montują na nim zabezpieczenia antykradzieżowe

Zobacz także: Rozpoczął się protest lekarzy. Zobacz, czy faktycznie tak mało zarabiają?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze