Wicepremier wymienił, że w programie pilotażu będzie uczestniczyć 8 firm - 4 prywatne i 4 spółki Skarbu Państwa. - W naszej ocenie wydaje się dzisiaj, że te wszystkie konieczne wymogi prawne i wymogi sanitarne mogą być określone na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów; nie będzie to wymagało żmudnej drogi w parlamencie, bo wtedy rzeczywiście ten proces byłby znacznie opóźniony - najbliższe posiedzenie Sejmu w połowie maja - powiedział Gowin.
Jak dodał, pracodawcy i pracownicy mogą być pewni, że "wszystkie rygory prawne i sanitarne będą dopięte na ostatni guzik". - Gwarantuje to bardzo dobra współpraca ze środowiskami przedsiębiorców, a także ze związkami zawodowymi - zapewnił. - Nie ma żadnych preferencji co do branży, nie ma żadnych preferencji co do wieku, szczepimy na masową skalę wszystkich chętnych, również dorosłych członków rodzin pracowników i robimy to tak, by akcja przebiegła w maksymalnym możliwym tempie - dodał.
- Podczas konsultacji społecznych, które objęły wszystkich członków Rady Dialogu Społecznego, w ogromnej mierze uwagi, postulaty przedsiębiorców pokrywały się z uwagami i postulatami związkowców. Uwzględniliśmy niemal wszystkie postulaty strony społecznej. Jedynym postulatem, którego nie możemy uwzględnić jest możliwość wyboru szczepionki - mówił Gowin.
Wyjaśnił, że możliwość wyboru szczepionki doprowadziłaby do spowolnienia procesu szczepień. Gowin poinformował też, że wzory dokumentów, jakie pracodawca powinien podpisać z pracownikiem przed szczepieniem, będą dostępne w przyszłym tygodniu.