Szczepionka stworzona przez Moderną była testowana na 45 pacjentach. U wszystkich zaobserwowano odpowiedź immunologiczną. Oznacza to, że ich organizmy stworzyły przeciwciała przeciw koronawirusowi. Informacje o postępach szybko spowodowały gwałtowny wzrost notowań firmy na giełdzie.
ZOBACZ TEŻ: Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Stanowisko MZ nie pozostawia wątpliwości
Nad szczepionką przeciwko COVID-19 prowadzone są intensywne badania na całym świecie, opracowywanych jest już ponad 110 preparatów. Jednak taka szczepionka musi być nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna. Badania na szczepionkami to skomplikowany i długotrwały proces. Każda z nich jest poddawana kompleksowym badaniom klinicznym pod względem jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Dopiero po potwierdzeniu bezpieczeństwa i skuteczności przygotowywana jest dokumentacja składana do urzędów rejestracji leków.
Badania nad szczepionka przeciwko COVID-19 prowadzone są w wyjątkowo szybkim tempie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pierwsze partie mogą być dostępne w ekspresowym tempie, bo już za 18 lub 24 miesiące. Zwykle takie prace prowadzone są przez co najmniej 10 lat, sam proces zbierania dokumentacji rejestracyjnej w normalnych warunkach trwa około roku. Trzeba też pamiętać, że część badań kończy się niepowodzeniem.