Szefowa ZUS: obniżenie wieku emerytalnego oznacza niższe świadczenia

2016-03-30 13:38

Jeżeli prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego wejdzie w życie, świadczenia będą niższe. Dlaczego? Bo w naszym systemie okres ubezpieczenia oznacza mniejsze pieniądze  - tłumaczy w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Gertruda Uścińska, nowa prezes ZUS.

Na pytanie o pomysł prezydenta Dudy mówiący o odwróceniu emerytalnej i ponownym ustaleniu wieku emerytalnego na 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn Uścińska odpowiada dyplomatycznie. – Nie wiem, jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie wieku i zasad przejścia na emeryturę, ale musimy brać pod uwagę, że w systemach zdefiniowanej składki dłuższe okresy ubezpieczenia, czyli odprowadzania składki, podwyższają świadczenie, krótsze zaś obniżają świadczenie – czytamy.

W praktyce oznacza to, że zdaniem nowej szefowej ZUS (powołanej na to stanowisko w lutym tego roku), obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że przyszli emeryci będą dostawali niższe świadczenia.  

Czy jej zdaniem nie powinniśmy obniżać wieku emerytalnego? - Nie ja tutaj decyduję. To jest decyzja polityczna. Ja stoję na czele organu odpowiedzialnego za stosowanie prawa. Nie znaczy to oczywiście, że ZUS nie powinien uczestniczyć w projektowaniu prawa. Przeciwnie, wszak decyzje odnośnie wieku emerytalnego przełożą się na prawo, które ZUS stosuje i ma tu największe doświadczenie – odpowiada Uścińska.

Zobacz także: Jeżeli PiS odwróci reformę, emeryci dostaną nawet o 814 zł mniej

Prezes tłumaczy, że na ewentualne wdrożenie w życie zmian ZUS potrzebuje ok. 9 miesięcy (to może oznaczać, że najwcześniejszy możliwy termin wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny to pierwszy kwartał przyszłego roku).

- To orientacyjny bezpieczny termin. Proszę wziąć pod uwagę, że trzeba rozpisać przetarg na zmianę w systemie informatycznym, a potem tą zmianę przeprowadzić. To nic nadzwyczajnego. Jak powiedziała mi moja odpowiedniczka w Belgii, kierująca tamtejszym publicznym ubezpieczycielem, tam wdrażanie prawa w systemie informatycznym trwa od miesiąca do roku – mówi w rozmowie z „DGP”.

Obniżenie wieku emerytalnego wpłynie też bezpośrednio na stan finansów, którymi zarządza ZUS.  - Z naszych analiz wykonanych na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszym roku po obniżeniu wieku emerytalnego na świadczenie może się zdecydować przejść dodatkowe 250 tys. osób. O tyle więc spadnie liczba uczestników rynku pracy, płacących składki, a wzrośnie liczba pobierających świadczenia – informuje.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze