Szkoła finansów dla najmłodszych

2011-05-12 4:00

Skarbonka to nie wszystko. Jeśli chcesz, by twoje dziecko osiągnęło sukces w życiu dorosłym i umiało radzić sobie z własnym budżetem, już dziś zacznij mu przekazywać wiedzę dotyczącą finansów. To przedmiot obowiązkowy, ale niestety w polskiej szkole nieobecny. Te lekcje musisz odrobić z dzieckiem sam. Materiał powstał przy współpracy z PKO TFI.

To 5. odcinek cyklu "Inwestuj w przyszłość". Dziś skupimy się na tym, jak przekazać dziecku przydatną w życiu wiedzę o finansach. Niejeden rodzic dobrze wie, jak trudno jest wytłumaczyć maluchowi, że pieniądze nie rosną na drzewach i nie zawsze można spełniać zachcianki. Tym razem przedstawiamy 5 prostych sposobów na to, jak przekazać najmłodszym podstawową wiedzę dotyczącą pieniędzy.

1. Postaw dziecku cel

Najłatwiej jest zdobyć to, czego po prostu się pragnie. Najpierw ustal z dzieckiem cel oszczędzania, potem wspólnie opracujcie strategię, jak go osiągnąć. Czyli jeśli twoja pociecha pragnie nowego komputera lub roweru, na które cię nie stać, to wspólnie stwórzcie plan, jak zdobyć pieniądze. Być może rozwiązaniem będzie zaoszczędzenie przez dziecko miesięcznie kilkudziesięciu złotych, które trafią na lokatę czy fundusz i tam będą dodatkowo na siebie pracować. Możesz ustalić z pociechą, że kupicie rower, gdy np. ona uzbiera 500 zł, bo ty dołożysz resztę.

2. Cierpliwość popłaca

Po żmudnym gromadzeniu kapitału dziecko osiągnie upragnioną sumę. Teraz czas na spełnienie marzenia. Jeśli więc twój maluch zbierał pieniądze na rower czy komputer, nareszcie będzie mógł się nim cieszyć. Przy okazji porozmawiaj z nim o korzyściach płynących z inwestowania i oszczędzania. Dzięki temu nauka nie pójdzie w las.

3. Bez pracy nie ma kołaczy

Dzieci zwykle myślą, że pieniądze po prostu się ma, dlatego im wcześniej im uzmysłowisz, że do majątku dochodzi się codzienną i często ciężką pracą, tym lepiej. Jak to zrobić? Nic tak nie umożliwi poznania wartości pracy, jak… praca właśnie. Możesz płacić za drobne prace domowe - wyniesienie śmieci czy pielenie ogródka. Pierwszym płatnym zajęciem nastolatków może być opieka nad dziećmi sąsiadów czy praca sezonowa. To nauczy dziecko odpowiedzialności i przygotuje do aktywności zawodowej w przyszłości.

4. Po pracy nagroda

Warto nauczyć dzieci, że po dobrze wykonanej pracy czeka je nagroda, czyli wypłata. Pozwoli im to zrozumieć związek pomiędzy pieniędzmi a zakupem nowych rzeczy. Ale nie tylko. W dorosłym życiu twoja pociecha będzie wiedziała, że najskuteczniej do celu prowadzi dobrze opracowana strategia i... długa droga.

5. Pieniądz robi pieniądz

Już od najmłodszych lat można uświadamiać najmłodszym, że warto inwestować. Pieniądze gromadzone w skarbonce tracą na wartości. Zainwestowanie pieniędzy, które dziecko dostaje z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy Pierwszej Komunii Świętej pomoże uzbierać większą sumę, z której część można potem przeznaczyć na wymarzony rower lub komputer.

Żeby zarobić na np. funduszu inwestycyjnym, wystarczą niskie (np. 50-100 zł), ale regularne wpłaty. I wcale nie trzeba być ekspertem rynku giełdowego. Swoje pieniądze powierzasz w ręce specjalistów, ale ty i tak będziesz mieć do nich stały dostęp. Możesz je wypłacać w każdej chwili, bez ryzyka utraty odsetek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze