Z raportu GUS-u wynika, że w ubiegłym roku świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej realizowało ze środków publicznych prawie 22 tys. przychodni oraz blisko 5 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych. Na jedną placówkę przypadało ponad 1,4 tys. osób (najwięcej w woj. pomorskim – ok. 1,7 tys., a najmniej w opolskim – nieco ponad 1,2 tys.). Warto te dane zestawić z częstotliwością, z jaką odwiedzamy lekarzy. Statystycznie każdy Polak w 2018 r. wybierał się do publicznej placówki ponad 8 razy – najczęściej w woj. mazowieckim (9 wizyt), a najrzadziej lubelskim i opolskim (7,4).
ZOBACZ TEŻ: Problem szpitalnych łózek zniknął, czas leczyć dzieci. Ministerstwo zdrowia o nowej ustawie [WIDEO]
Niezadowoleni z NFZ sięgają po ubezpieczenia zdrowotne
Zwrot ku ubezpieczeniom zdrowotnym to jeden ze skutków niezadowolenia Polaków ze służby zdrowia. Zgodnie z raportem Euro Health Consumer Index (EHCI), który podsumowuje poziom państwowej służby zdrowia oraz poziom zadowolenia z niej w 35 krajach, gorzej od Polski wypadają pod tym względem tylko Albania, Rumunia i Węgry. Statystyki mówią, że szanse na zapisanie się do lekarza rodzinnego tego samego dnia są w większości przypadków znikome, przeciętny czas oczekiwania na chemioterapię to ok. 3 tygodnie, a na operację ok. 3 miesiące. Dla porównania, w państwach z czołówki zestawienia (Szwajcaria, Holandia, Norwegia) wartości te wynoszą kolejno: 1 tydzień i 2-3 tygodnie.
- Niezależnie od lokalizacji ubezpieczenie zdrowotne pozwala szybko uzyskać dostęp do lekarza. W przypadku lekarza rodzinnego, internisty i pediatry od momentu zgłoszenia u ubezpieczyciela do wejścia do gabinetu nie mija więcej niż doba. Z kolei czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi poniżej 5 dni – komentuje Dorota Bartkowska z Compensy.
SPRAWDŹ TEŻ: Oto wszystkie plany rządu PiS. Składki na ZUS, płaca minimalna, ryczałt, podatek CIT
Zakres ubezpieczenia obejmuje także inne usługi zdrowotne, m.in.: badania diagnostyczne, wizyty domowe i telekonsultacje, szczepienia, medycynę pracy, konsultacje profesorskie, infolinię medyczną. Zakres świadczeń w ramach ubezpieczenia zależy od posiadanego wariantu polisy. Z reguły różnice dotyczą liczby i kategorii dostępnych specjalistów czy zakresu możliwych do wykonania badań diagnostycznych.
5 specjalistycznych świadczeń, na które czeka się w Polsce najdłużej (dane: Fundacja Watch Health Care): endokrynologia (11,6 miesiąca), ortopedia i traumatologia narządu ruchu (10,9), stomatologia (8,2), kardiologia dziecięca (7,3), neurochirurgia (7,1).
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group