Donald Tusk

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Donald Tusk

Inflacja w Polsce

Szok i przerażenie. Eksperci i politycy komentują gigantyczną inflację w Polsce

2022-09-30 13:41

Kolejny niechlubny rekord został pobity. Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 procent. "Dzisiejszy odczyt inflacji pokazuje bardzo wyraźnie: PiS prowadzi Polskę do przepaści" - powiedział podczas konferencji prasowej Donald Tusk. Eksperci ING podkreślają, że do końca roku spodziewany jest dalszy wzrost tego wskaźnika.

Inflacja znów w górę. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. 

"Sytuacja jest dramatyczna" - komentują zgodnie eksperci, analitycy i ekonomiści. "Po wrześniowym wzroście inflacji do 17,2 proc., do końca roku spodziewany jest dalszy wzrost tego wskaźnika (...). "Nie zrealizowały się optymistyczne scenariusze zakładające szczyt inflacji latem i jej spadek w dalszej części roku. Spodziewamy się, że do końca 2022 będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem inflacji" - brzmi komentarz banku ING BSK. 

Donald Tusk o inflacji: PiS prowadzi Polskę do przepaści

"Dzisiejszy odczyt inflacji pokazuje bardzo wyraźnie: PiS prowadzi Polskę do przepaści. "Nikt nad tym nie panuje. Ja naprawdę jestem bardzo zaniepokojony. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje poza granicami Polski, biorąc pod uwagę ogólną destabilizację i bardzo chaotyczne działania rządu, to wszystko powoduje, że widzimy, że nie ma kapitana na tym statku" - poinformował podczas konferencji prasowej Donald Tusk. W swojej wypowiedzi skrytykował również działalność prezesa NBP Adama Glapińskiego podkreślając, że "mamy najmniej kompetentnego szefa banku centralnego na świecie".

Ekonomistka podaje przyczyny wzrostu inflacji

Wysoki wskaźnik inflacji skomentowała również ekonomistka Alicja Defratyka. Za przyczynę wzrostu podała m.in. wypłata 14. emerytury, wakacje kredytowe dla wszystkich, dodatki węglowe.

Szokująco wysoki wzrost inflacji skomentowało wielu ekspertów, polityków oraz analityków instytucji finansowych.

Eksperci komentują dane Głównego Urząd Statystycznego

"We wrześniu inflacja w Polsce znowu wzrosła, wynosząc 17,2 proc. r/r. To kolejny rekord inflacji –obecnie, jest najwyższa od ponad 20 lat. Za kolejny skok inflacji odpowiadały wzrosty cen żywności i nośników energii przy spadku cen benzyny. A to jeszcze nie koniec wzrostów, bo przy tej dynamice, inflacja wkrótce może sięgnąć 20 proc r/r." - powiedział Paweł Majtkowski analityk rynków eToro.

"Rekordowa inflacja to także rekordowe straty Polaków na lokatach. Na przeciętnej rocznej lokacie bankowej założonej na początku października 2021 roku i zakończonej we wrześniu 2022 roku, realna strata jej posiadacza wyniosła aż 14,5 proc." - dodał.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka
Najnowsze