Emeryci żegnają się z waloryzacją! 500 plus i wyższe pensje kosztem emerytur

i

Autor: Shutterstock MAFIA WNUCZKOWA OSZUKAŁA EMERYTÓW NA 22 MILIONY

Szokująca waloryzacja rent i emerytur! Emeryci dostaną o 30 procent mniej!

2020-11-16 12:06

Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021. Każda zmiana dotycząca emerytur budzi spore emocje wśród seniorów. Szczególnie jeśli nowości dotyczącą waloryzacji świadczeń rentowo-emerytalnych. Rząd Mateusza Morawieckiego w przyszłym roku postanowił utrzymać mieszany system waloryzacji rent i emerytur. Najubożsi emeryci dostaną podwyżkę kwotową, a reszta procentową. Taki mechanizm sprawia, że emeryci z najniższym świadczeniem nie będą poszkodowani. Okazuje się jednak, że w 2021 roku najbiedniejsi emeryci dostaną wyjątkowo niską waloryzację rent i emerytur.

Niższa waloryzacja kwotowa emerytur

Ostatnia waloryzacja rent i emerytur, podobnie jak rok wcześniej, była kwotowo-procentowa. Oznaczało to, że minimalna emerytura krajowa wzrosła o jedną kwotę, następnie część emerytów otrzymała jednakowe podwyżki, by powyżej odpowiedniego progu były one już procentowe, czyli uzależnione od wcześniej otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Zgodnie z zapowiedziami rządu, co wynika z wykazu prac legislacyjnych, gwarantowana podwyżka emerytury minimalnej w 2021 wyniesie 50 złotych, a procentowa waloryzacja rent i emerytur może sięgnąć nawet 4,16 proc.

ZOBACZ TEŻ: PODWÓJNA waloryzacja emerytur dla księży! Niższe podatki i czternastki. Emerytury w polskim Kościele

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić kwarantannę narodową?

Emeryci zarabiający najmniej - 1200 zł brutto (ok. 1066 zł "na rękę") dostaną 50 zł brutto podwyżki. Przypomnijmy, że w tym roku było to 70 zł brutto, co oznacza, że najubożsi seniorzy dostaną o 30 proc. mniej! Tyle samo wyniosą renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść w przyszłym roku 937,50 zł.

Przez seniorów nie mógł kupić batonika

Waloryzacja rent i emerytur. Jak jest liczona? Coroczna waloryzacja rent i emerytur przeprowadzana jest w marcu i ma zrekompensować seniorom rosnące koszty życia. O wysokości waloryzacji świadczeń decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli wzrost cen towarów, które kupują emeryci) i nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń (czyli podwyżki dla pracowników) z poprzedniego roku.

W maju 2021 r. po raz trzeci trafi do emerytów i rencistów trzynasta emerytura – 1250 zł dostanie każdy niezależnie od dochodu. Zostanie wypłacona również czternasta emerytura– w pełnej wysokości otrzymają ją osoby, których świadczenie w 2021 roku nie przekracza 120 proc. wysokości średniej emerytury, czyli- jak szacuje rząd - 2900 zł brutto. Powyżej tego progu, świadczenie zostanie zmniejszone na zasadzie „złotówka za złotówkę".

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze