Niższe podatki i dodatki do emerytur dla polskich księży!

i

Autor: grafika

PODWÓJNA waloryzacja emerytur dla księży! Niższe podatki i czternastki. Emerytury w polskim Kościele

2020-11-15 5:42

Podwójna waloryzacja emerytury, podatki niższe od pozostałych emerytów oraz dodatki w postaci trzynastki i czternastki. Tak żyją księża emeryci. Pojawiają się więc pytania: Jaką emeryturę ma ksiądz? Ile zarabia ksiądz? Między bogiem a prawdą, to CORAZ WIĘCEJ, bowiem pieniądze wpływające na konta księży rosną wraz z Funduszem Kościelnym oraz naszymi podatkami. Kolejne wielkie podwyżki emerytur i pensji dla księży a także wypłaty trzynastych świadczeń emerytalnych z programu Emerytura plus dla duchownych i waloryzacja ich emerytur sprawiają, że nie powinniśmy pytać ile emerytury ma ksiądz w Polsce, ale jak dużą emeryturę ma katolicki kapłan. Przekonaj się, jaką waloryzację emerytury dostali księża po ostatnim wielkim dofinansowaniu kościoła katolickiego w Polsce w postaci Funduszu Kościelnego.

Gwarantowana minimalna waloryzacja emerytur, trzynastki dla emerytów oraz 500 plus dla niesamodzielnych to jedne z nielicznych form wsparcia dla polskich seniorów, ale także i księży emerytów, którzy dodatkowo dostali podwyżki emerytur (czyli drugą waloryzację) z tytułu kolejnej dotacji państwa na Fundusz Kościelny, a za rok ksiądz na emeryturze będzie mógł liczyć nawet na czternastkę (pod warunkiem, że jak i inni emeryci, nie przekroczy wysokości otrzymywanego świadczenia emerytalnego). Jaką więc podwyżkę emerytury dostał ksiądz w Polsce i kto za nią płaci?

ZOBACZ TO: Kardynał Stanisław Dziwisz ujawnia zarobki. SZOK! Sekretarz Jana Pawła II BANKRUTEM?!

Księża emeryci w Polsce swoje świadczenia emerytalne otrzymują z Funduszu Kościelnego i, podobnie jak miliony emerytów w Polsce, z ZUS. Ten pierwszy rodzaj emerytur wypłacany jest od 75. roku życia (to ich wiek emerytalny), drugi po ukończeniu 65. lat. Według ostatnich pełnych danych, na Fundusz Kościelny podatnicy wyłożyli w ciągu roku 171 mln złotych. To o 5 mln mniej niż w poprzednim okresie, jednak zgodnie z dokumentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (To MSWiA „opiekuje się” instytucją kościoła katolickiego) znacząco wzrosły wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, czyli m.in. na emerytury duchownych. MSWiA tłumaczył, że wzrost związany jest z podwyżką pensji minimalnej w Polsce, a nie świadczeniami emerytalnymi księży.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szokująca waloryzacja rent i emerytur! Emeryci dostaną o 30 procent mniej!

Sonda
Czy uważasz, że za obowiązkową kwarantannę, każdy obywatel automatycznie powinien otrzymywać odszkodowanie przeliczone na podstawie minimalnej pensji krajowej?

Na emerytury dla księży podatnicy przeznaczyli 153 mln złotych, czyli o 6 mln złotych więcej niż wynikało to z poprzednich dokumentów MSWiA. To oznacza, że waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego wyniosła aż 4,08 proc.! W tym samym czasie (dokumenty dotyczą 2019 roku) księża otrzymali też zwykłą podwyżkę emerytur, taką jak każdy emeryt pobierający wypłaty z ZUS, czyli minimalnie 70 złotych lub 2,86 proc. swojego dotychczasowego świadczenia. To nie koniec! Tak jak i inni emeryci, księża otrzymali z ZUS w 2019 roku trzynaste emerytury, czyli dodatek z programu Emerytura plus. Sytuacja powtórzyła się w tym roku, a w przyszłym niektórzy księża mogą liczyć nawet na czternastki dla emerytów. Poza tym księża w tym samym czasie zapłacili też dużo mniejsze podatki od zwykłych emerytów (o czym pisaliśmy TUTAJ).

Niestety, to ile księża mają emerytury, pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że dużo, choć jest to zależne od wielu czynników – gdzie ksiądz pełnił posługę, ilu miał wiernych, jak wysoko był w kościelnej hierarchii oraz… ile sam zdołał odłożyć z zebranych na tacę pieniędzy. W zeszłym roku pisaliśmy o emeryturze Biskupa generała Leszka Sławoja Głódźa jako o wynoszącej 10 do ponad 17 tys. złotych (kariera i stopnie wojskowe). To jednak przykład „szczytu” kościelnej hierarchii w Polsce. Nieoficjalnie mówi się, że ksiądz może liczyć na emeryturę rzędu 5 tys. złotych.

Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze