Tyle ZARABIAJĄ KSIĘŻA w Polsce! Nie uwierzysz, ile warte jest BÓG ZAPŁAĆ!

2020-11-13 11:31
Tyle w Polsce zarabiają księża
Autor: Se.pl Tyle w Polsce zarabiają księża

W Polsce ksiądz to nie tylko bycie duszpasterzem, ale i zawód. Kościół katolicki wielu osobom kojarzy się z przepychem, luksusowymi samochodami i suto zastawionymi stołami. Nic dziwnego – chociaż nie każdy ksiądz myśli tylko o pieniądzach, to przeciętne zarobki księży co najmniej szokują. Nie jeden prezes firmy mógłby pomarzyć o takiej kasie.

Kościół katolicki w Polsce wspierany jest przez państwo. Fundusz kościelny, który według ostatnich danych, otrzymał z rządu wsparcie w postaci ponad 176 milionów złotych z przeszło 199 milionów przeznaczonych na wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, jest jednak tylko niewielką częścią tego, z czego utrzymują się księża. Głównym źródłem dochodu kapłanów katolickich jest tzw. taca. Datki od wiernych, które ci dają na mszę, w kopertach podczas kolędy czy opłacając śluby w skali roku wynoszą ok. 6 mld złotych! Taką właśnie sumę ujawnił kilka lat temu Kardynał Kazimierz Nycz i to właśnie na niej trzeba bazować przy wyliczaniu, ile przeciętny ksiądz zarabia na „tacy”, bowiem Kościół katolicki nie rozlicza się z takich datków.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kardynał Stanisław Dziwisz ujawnia zarobki. SZOK! Sekretarz Jana Pawła II BANKRUTEM?!

Jak to się przekłada na jednego księdza? W Polsce jest niemal 38,5 mln obywateli. Według danych GUS, większość z nas deklaruje się jako katolicy - 92,8 proc. Jednak z tej liczby niecała połowa deklaruje, że chodzi do kościoła co tydzień. Dlatego to właśnie takie osoby bierzemy pod uwagę jako te, które dają pieniądze „na tacę”. Każdy z 16,6 mln wiernych w ciągu roku zostawia w kościele nieco ponad 360 złotych, czyli ok. 30 złotych w ciągu miesiąca.

SPRAWDŹ TAKŻE: Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w swoim ostatnim raporcie informował, że w Polsce jest ok. 10 tys. parafii, w których posługę pełni 21 tys. księży, co daje nam ok. 2 kapłanów na parafię. Wiernych zaś średnio w jednej parafii księża mają 1660. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wspomniane 30 złotych co miesiąc od każdego przychodzącego regularnie na msze, wychodzi nam, że parafia miesięcznie z tacy zarabia niemal 50 tys. złotych, czyli każdy ksiądz średnio otrzymuje od wiernych wypłatę w postaci 25 tys. złotych co miesiąc!

Sonda
Czy uważasz, że za obowiązkową kwarantannę, każdy obywatel automatycznie powinien otrzymywać odszkodowanie przeliczone na podstawie minimalnej pensji krajowej?

Oczywiście, z tego ksiądz musi opłacić rzeczy związane z utrzymaniem kościoła, plebanii czy organistów, a nawet często część "tacy" przekazać kurii, lecz wciąż w kieszeni pozostaje wiele tysięcy, z których księża się nie rozliczają. Czemu? Płacą oni stały podatek (TAKI PODATEK PŁACĄ KSIĘŻA W POLSCE – ZOBACZ). Dodatkowo Kościół katolicki w Polsce zwolniony jest z podatku od nieruchomości… i to jeszcze nie wszystko.

Księża bowiem często dorabiają. Wielu duchownych zatrudnia się jako katecheci. Tacy przeciętnie do tysięcy złotych z tacy otrzymują w miesiącu jeszcze ok. 3,7 tys. złotych brutto, podczas gdy jeszcze w 2019 roku średnia pensja wszystkich nauczycieli, zarówno stażystów jak i dyplomowanych, bez dodatków wynosiła niecałe 2,9 tys. złotych brutto. Pensja statystycznego księdza katechety wynosi więc, razem z tacą, nie licząc kosztów, niemal 29 tys. złotych. Dużo? To nie koniec.

Księża zatrudniają się też w administracji publicznej. Jak wynika z ostatniej kontroli NIK dotyczącej wyznań religijnych i mniejszości narodowych w Polsce, w 2018 roku. Takich osób było 31 i średnio zarabiali oni prawie 8,3 tys. złotych brutto. Oznaczałoby to, że razem z tacą taki ksiądz mógłby miesięcznie zarabiać niemal 34 tys. złotych miesięcznie!

Trzeba rzecz jasna pamiętać, że to średnia. Są małe i biedne parafie, gdzie księża faktycznie sami ledwo wiążą koniec z końcem. Z drugiej strony są wielkie, liczone w dziesiątkach tysięcy ośrodki wyznaniowe. Bóg zapłać.

Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze