Szokujące dane. Prawie żaden Polak nie jest zadowolony ze służby zdrowia

2018-04-11 18:16

Polscy pacjenci chcieliby czekać na wizytę u lekarza nie dłużej niż 2 dni i mieć łatwiejszy dostęp do służby zdrowia, choć nie chcą płacić dodatkowych składek zdrowotnych - wynika z raportu w ramach projektu "Razem dla Zdrowia". Co najważniejsze, aż 93 proc. ankietowanych oceniło, że nie są zadowoleni z tego, jak funkcjonuje opieka zdrowotna.

Z polską służbą zdrowia jest źle od lat. Każdy rząd po 1989 r., pomimo wszelkich zapowiedzi reform i wprowadzanych zmian, nie był w stanie skutecznie wyprowadzić jej na prostą. Nie powinna zatem dziwić druzgocąca opinia, jaką Polacy wystawili polskiej służbie zdrowie, politykom oraz osobom, którzy odpowiadają za jej fatalny stan.

Sprawdź również: Ministerstwo Zdrowia wyda 2 miliardy złotych na instytucję, którą już posiada

Dobitnie pokazuje to jedno z badań w ramach projektu "Razem dla zdrowia". Zapytano w nim Polaków o ocenę służby zdrowia. 93 proc. ankietowanych oceniło, że nie są zadowoleni z tego, jak funkcjonuje opieka zdrowotna; 6 proc. badanych jest zadowolonych, a 2 proc. nie ma zdania.

Pacjenci w naszym kraju na ogół korzystają jednocześnie z publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej (68 proc.). Co ciekawe, wybierając tylko między jedną a drugą opcją, więcej Polaków decyduje się na niepaństwową służbę - 17 proc. idzie prywatnie, a 14 proc. do publicznego lekarza.

Ankietowani przekazali, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich prywatne wydatki zdrowotne kształtowały się na poziomie ok. 1,5 tys. złotych. Dla 34 proc. respondentów, na zeszłoroczne badania i wizyty lekarskie wydało powyżej 1000 zł - to największa grupa wśród badanych.

Zobacz też: Odchody w jedzeniu, mięso pompowane wodą – wyniki kontroli żywności w Polsce

Jak Polacy chcieliby rozwiązać problemy niedofinansowanej służby zdrowia? Aż połowa ankietowanych pacjentów wskazuje na przesunięcie środków z innych pozycji w budżecie na sektor zdrowia. Ankietowani wskazywali, że wydatki publiczne należałoby zmniejszyć w obszarze dotowania górnictwa (73 proc.), administracji lokalnej (59 proc.) i wojska (40 proc.), a zaoszczędzone pieniądze przekazać na system opieki zdrowotnej. Z kolei 31 proc. oczekuje poprawy funkcjonowania obecnego systemu bez podnoszenia obowiązkowej składki na zdrowie, wyłącznie dzięki szukaniu oszczędności.

 

Cały raport znajdziesz TUTAJ

 

 

Źródło: razemdlazdrowia.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze