Bankowy Tytuł Egzekucyjny to pałka, której banki mogły używać do szantażowania swoich klientów, a nawet całkowitego zdemolowania im życia! BTE bankowcy mogą stosować jeśli klient spóźnia się np. ze spłatą rat. Oznacza to wypowiedzenie kredytu i konieczność natychmiastowej spłaty zadłużenia. A klient niejednokrotnie dowiaduje się o tym w momencie, gdy komornik puka do jego drzwi.
BTE bez procesu
Wszystko dlatego, że BTE wystawiany jest bez procesu, a sąd jedynie sprawdza czy dane na wniosku o ściganie dłużnika są prawidłowe. I musi to zrobić w ciągu trzech dni! Nieraz przy stosowaniu Bankowego Tytułu Egzekucyjnego dochodziło do patologi. Zdarzało się, że po wypowiedzeniu kredytu bank zaczynał naliczać niewyobrażalnie wysokie odsetki karne, które sprawiały, że należność do spłaty potrafił drastycznie wzrosnąć.
Koniec terroru banków
Teraz ma to się zmienić. Jak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny stosowanie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. - BTE stawia bank na pozycji sędziego we własnej sprawie, podczas gdy bank i klient powinni być równymi stronami stosunku prawnego (...) BTE jest przywilejem zbyt daleko idącym – wyjaśniali sędziowie TK. Wyrok Trybunału, że banki już teraz zaprzestaną terroryzowania swoich klientów.
Komornik dopiero po sądzie
Wejście wyroku odroczono by zapobiec "chaosowi w obrocie bankowym". Prawo ma być poprawione do sierpnia 2016 roku. Taka decyzja Trybunału nie oznacza jednak, że będzie można bezkarnie unikać spłacania rat pożyczek. Teraz przed odwiedzinami komornika będzie musiał odbyć się proces sądowy.