Pielęgniarka pobiera dziewczynce krew

i

Autor: Getty Images

Służba zdrowia

Szpitale nie wypłacają podwyżek pielęgniarkom! Nie chcą uznać ich wykształcenia

2023-01-27 9:38

Co piąty szpital nie wypłacił pielęgniarkom gwarantowanych ustawą podwyżek ponieważ nie uznał ich kwalifikacji - wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Najgorzej sytuacja wygląda w woj. świętokrzyskim.

Polska służba zdrowia. Pielęgniarki nie otrzymują należnych podwyżek

W przypadku, gdy szpital uzna kwalifikacje pielęgniarki (wyższe wykształcenie), różnica w zarobkach wynosi około 2 000 zł. W województwie świętokrzyskim jest 27 szpitali - tylko trzy z nich wypłaciły pielęgniarkom podwyżki. Pielęgniarki wciąż czekają na należne im pieniądze i składają pozwy do sądów pracy - jak wynika z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych złożyły ich już kilkaset. Najwięcej, bo aż 150 pochodzi z woj. świętokrzyskiego. Problem braku podwyżek nie dotyczy województw mazowieckiego i dolnośląskiego.

Pielęgniarki podkreślają, że problem związany z wyższymi wynagrodzeniami wynika z ustawy, która weszła w życie w lipcu 2022 roku i w znacznym stopniu dotyczy osób zatrudnionych systemie ratownictwa medycznego, gdzie dodatkowe kwalifikacje są niezbędne. Pomimo tego, nawet co czwarta pielęgniarka, którą można spotkać w szpitalnym oddziale ratunkowym albo karetce, nie dostała podwyżki - informuje redakcja RMF. "Z sygnałów, jakie otrzymujemy wynika, że skala problemu w systemie ratownictwa medycznego jest większa niż w samych szpitalach w całej Polsce" - podkreśliła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z dziennikarzem RMF.

Zarobki pielęgniarek. Ile powinny wynosić?

Jak przytacza RMF zgodnie ze znowelizowaną ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2022 r. wzrosły minimalne wynagrodzenia m.in. lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych.

W załączniku do ustawy wymienione są grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. Zgodnie z załącznikiem pielęgniarki i położne znalazły się w 3 grupach zaszeregowania, w zależności od posiadanego wykształcenia - przypomina portal Puls Medycyny.

  • I grupa - pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - w tej grupie minimalne wynagrodzenie wzrosło do 7 304,66 zł brutto (z 5 477,52 zł)
  • II grupa - pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - w tej grupie minimalne wynagrodzenie wzrosło do 5 775,78 zł brutto (z 4 185,65 zł)
  • III grupa - pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - w tej grupie minimalne wynagrodzenie wzrosło do 5 322,78 zł brutto (z 3 772,25 zł)

W wielu szpitalach wynagrodzenia nie są wypłacane zgodnie z ustawą - wynika z ankiet udostępnionych przez Forum Pielęgniarek i Położnych. Na piątek (27 stycznia 2023 roku) planowana jest konferencja prasowa Ministerstwa Zdrowia na której poruszony zostanie temat dodatkowych pieniędzy dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. 

Sonda
Czy zarobki w polskiej służbie zdrowia są zbyt niskie?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska

Co się dzieje z polską służbą zdrowia?

Posłuchaj przerażających danych o wydłużających się kolejkach do lekarzy!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze