lekarz - zdjęcie poglądowe

i

Autor: źródło: pixabay.com

Inflacja w Polsce

Horrendalne ceny w przychodniach. Wizyta u specjalisty nawet 650 zł

2022-11-25 11:15

Ceny prywatnych wizyt u specjalisty wzrosły o nawet 30 proc. Szefowie przychodni tłumaczą podwyżki wzrostem inflacji a pacjenci załamują ręce i wyciągają portfele.

Wzrost cen usług lekarskich. Ile kosztuje wizyta u lekarza specjalisty?

Na cenę wizyty u specjalisty wpływa kilka czynników - specjalizacji, tytułu naukowego, stażu pracy lekarza, lokalizacji. Najdroższe są wizyty u specjalistów, których jest w Polsce niewielu. 

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w przypadku Pomorza jest to endokrynolog. Pierwszy wolny termin do tego specjalisty w Gdańsku to styczeń 2023 r. Ponadto ceny wizyt wahają się między 250 a 350 zł - a część specjalistów pobiera dodatkową opłatę za przedłużenie leków (bez wizyty) w wysokości 50 zł.

  • Wizyta domowa lekarza rodzinnego od 150 zł do 270 zł 
  • Wizyta domowa psychologa od 300 do 500 zł.
  • Alergolog - ok. 200 zł
  • Zabieg odczulania - 150 zł
  • Konsultacja alergologiczna z naskórkowymi testami płatkowymi (panel podstawowy)  od 400 do 500 zł
  • Kardiolog - 180-250 zł
  • Kardiolog dziecięcy - 250 zł
  • Endokrynolog - 250-350 zł

"Najwyższe ceny odnotowywane są na terenie dużych miast" - wylicza Wyborcza.

Większy prestiż równa się wyższa cena

Wzrost kosztów wizyty u specjalistów z habilitacją bądź profesurą wynosi nawet 30 procent. Jeśli chcemy się wybrać do dobrego neurologa w Warszawie, na konsultację musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 650 zł. W przypadku wizyty u chirurga w Gdańsku - 350 zł, proktolog w Łodzi - 400 zł.

W którym województwie jest najdrożej?

Portal Kalkulator Budowlany cytowany przez Wyborczą wskazał, w których województwach wizyty u specjalistów wiążą się z największym wydatkiem. Z danych wynika, że najdroższe są wizyty w województwach: mazowieckim, łódzkim, śląskim, małopolskim i zachodniopomorskim. W środku stawki jest m.in. Pomorze. Najniżej w zestawieniu planują się województwa kujawsko-pomorskie i podkarpackie. 

Eksperci podkreślają, że dalsze podwyżki są nieuniknione. Jest to związane między innymi z większym popytem na usługi zdrowotne po pandemii oraz zwiększoną ilością zlecanych badań podczas konsultacji lekarskich.

Sonda
Czy chodzicie regularnie do lekarza na badania?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze