Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie

i

Autor: Google Maps Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie

Szpitale przetrzymują dzieci. Krótszy pobyt im się nie opłaca

2018-03-15 14:32

Pod koniec 2017 roku NFZ zmienił zasady wypłacania szpitalom pełnej stawki za hospitalizowanie najmłodszych pacjentów. W myśl nowych przepisów szpital otrzymuje 100 procent kwoty za minimum trzy doby pobytu dziecka w placówce, a nie jak było do tej pory za dwie. Dochodzi do sytuacji gdy szpitale specjalnie przetrzymują pacjentów, aby otrzymać za niego całkowitą zapłatę.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w praktyce wyglądą to tak, że szpital za hospitalizowanie przez trzy dobry dziecka z zakażeniem układu moczowego, otrzyma od Narodowego Funduszu Zdrowia 1687 złotych, natomiast gdy ten zostanie wypisany wcześniej, kwota będzie pomniejszona o 500 złotych. Podobnie jest w przypadku chorego z biegunką. Za jego trzy dniowy pobyt w placówke, szpital otrzyma 2,7 złotych. Jeśli pacjent wyjdzie wcześniej, NFZ zapłaci aż o tysiąc złotych mniej.

Zobacz też: Posiłki w szpitalach nadal szokują pacjentów. Ministerstwo Zdrowia umywa ręce

Dochodzi do sytuacji gdy dzieci przyjmowane na oddział na badanie, które standardowo wykonuje się w dwie doby, zostają specjalnie hospitalizowane dłużej.

NFZ od wielu lat płaci mniej za dzieci niż pacjentów dorosłych. Jedynie szpitale kliniczne mogą liczyć na nieznacznie większe stawki. Niestety nawet dla nich nie jest to opłacalne przez co zamykane są kolejne oddziały pediatryczne. Dzieci są przedtrzymywanie na oddziałach, a kolejki do lekarzy nadal rosną.

 

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze