Smartfon AI

i

Autor: Shutterstock

AI

Sztuczna inteligencja w szkołach. Uczniom ułatwia prace domowe

2025-02-19 7:34

Sztuczna inteligencja w biznesie jest używana coraz szerzej. Narzędzie odgrywa rolę tez w szkołach. Pomaga na sprawdzianach jako ściąga online. Umie również pisać wypracowania na ocenę bardzo dobrą.

Sztuczna inteligencja lepsza niż nauczyciel

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w szkołach, ale głównie za sprawą uczniów, którzy posługują się aplikacjami wyposażonymi w AI. Ich kompetencje są wyższe niż umiejętności nauczycieli - uważa dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak wynika z autorskich badań eksperta - które wykorzystują jego doświadczenia w pracy z młodzieżą ze szkół średnich, a także nauczycielami - sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana w polskich szkołach, ale głównie za sprawą uczniów.

"Zapytałem niemal 100 uczniów szkół średnich o to, czy korzystają ze sztucznej inteligencji w szkole. Niemal jednogłośnie stwierdzili, że tak. Zakres wykorzystania przez nich narzędzi jest szeroki. Dotyczy m.in. zgłębiania niezrozumiałych zagadnień poprzez dialog z chatbotem, wyszukiwania źródeł, ale również posługiwania się AI do tworzenia pracy domowej" - wyjaśnił dr Skowroński w komentarzu przekazanym PAP.

Uczniowie, z którymi rozmawiał ekspert, coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję do ściągania. Niewtajemniczonym dr Skowroński objaśnia, że uczeń robi zdjęcie kartki papieru, na której wydrukowane są zadania, wkleja zdjęcie do chataGPT i prosi o podanie rozwiązania. Następnie kopiuje odpowiedź ze smartfona, po czym za kilka dni otrzymuje ocenę, zazwyczaj bardzo dobrą.

Czy sztuczna inteligencja zmieni model nauczania w szkołach?

Popularyzacja AI nakłada nowe obowiązki na nauczycieli - ich rolą staje się zarządzanie procesem edukacji w taki sposób, aby uczniowie nauczyli się, że sztuczna inteligencja to narzędzie do współpracy, które nie powinno zastępować ucznia, tylko pracować razem z nim.

"AI to asystent, który pozwala pokonywać ludzkie ograniczenia, który wspiera procesy twórcze, a odciąża od rutynowych zadań. Jednocześnie, żeby uczeń mógł dojść do takiego wniosku, nauczyciel powinien być w stanie zaprojektować lekcję z wykorzystaniem sztucznej inteligencji" - dodał dr Skowroński.

QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Dokończ hasło propagandowe: "Program partii – programem..."
QUIZ PRL. Od propagandy do popkultury. Sprawdź, jak dobrze znasz hasła i powiedzenia z czasów PRL-u
Super Biznes SE Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze