praca

i

Autor: Pixabay.com

Szukają pracy i żądają gigantycznych pensji. Oczekiwania kandydatów szokują rekruterów!

2021-10-30 9:15

W ciągu roku oczekiwania płacowe kandydatów do pracy znacząco wzrosły, w przypadku specjalistów i menedżerów jest to wzrost o średnio 10-30 proc. - podały PAP firmy rekrutacyjne. W sektorach e-commerce, digital marketingu i nowych technologii pracownicy spodziewają się nawet o 40 proc. wyższej płacy. Bardzo często jednak zaangażowanie w rekrutację ma charakter badawczy: kandydaci chcą określić swoją wartość na rynku pracy i zweryfikować, co mogą zaproponować im pracodawcy - przyznaje ekspertka.

Jak powiedziała Marta Szymańska, regionalny menedżer ds. rekrutacji stałej w Manpower, w ostatnich miesiącach widać duże zainteresowanie kandydatów udziałem w procesach rekrutacyjnych i nowymi możliwościami rozwoju.

"Obserwujemy wyraźne rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami pracowników a ofertami firm. Dotyczą one przede wszystkim wysokości wynagrodzenia oraz modelu pracy" - stwierdziła Szymańska. Dodała, że pracownicy spodziewają się znacznie wyższych stawek, często nawet o 40 proc., szczególnie w sektorze e-commerce, digital marketingu oraz obszarze nowych technologii.

"Warto podkreślić, że pandemia otworzyła niektórym grupom zawodowym zagraniczny rynek pracy bez konieczności przeprowadzki. Nie pozostaje to bez wpływu na presję płacową" - podkreśliła.

EKG 2021. Marcin Krupa. Prezydent Katowic o przemianie w „zielone miasto”

Prezes Antal Artur Skiba przekazał PAP, że rynek kandydata przekłada się na wzrost oczekiwań finansowych specjalistów i menedżerów. Średnio wzrosły one między 10 a 30 proc.

"W przypadku atrakcyjnej oferty pracownicy bardzo chętnie uczestniczą w procesach rekrutacyjnych i decydują się na zmianę pracy. Widoczne jest zdecydowane zwiększenie fluktuacji na rynku pracy, szczególnie w porównaniu do sytuacji sprzed roku, kiedy niepewność ekonomiczna związana z pandemią wpływała na ostrożniejsze postawy kandydatów i preferencje do pozostania w obecnym, dobrze znanym miejscu pracy" - zauważył Skiba.

Sonda
Praca na roli jest bezpieczna?

Podkreślił, że w związku z dużym zapotrzebowaniem na kadry wielu pracodawców decyduje się na złożenie kontroferty, co w części przypadków kończy się pozostaniem w dotychczasowym miejscu pracy.

"Z naszych doświadczeń wynika jednak, że jest to z reguły krótkotrwałe przedłużenie zatrudnienia u obecnego pracodawcy i większość osób, które już zdecydowały się na podjęcie rozmów z innymi firmami, w ciągu następujących miesięcy decyduje się na rozstanie z dotychczasowym miejscem pracy" - powiedział prezes Antal.

Lidl rozdaje chryzantemy! Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby je dostać

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze