DRAMAT. Są dane dotyczące bezrobocia. Coraz więcej osób bez pracy w Koszalinie i regionie

i

Autor: materiały prasowe DRAMAT. Są dane dotyczące bezrobocia. Coraz więcej osób bez pracy w Koszalinie i regionie

Szukasz pracy? Fatalne wieści! Jest coraz mniej ogłoszeń o pracę

2020-12-17 13:31

Jeśli planujecie zmienić pracę, albo zostaliście zwolnieni, to macie pecha. Lepiej przygotujcie się na bezrobocie, bo dramatycznie spada liczba wakatów. W serwisach z ogłoszeniami liczba ogłoszeń o zatrudnieniu jest znikoma. Wszystko przez pandemię koronawirusa i lockdown.

Koronawirus wciąż szaleje w Polsce, a to oznacza, że do powstrzymania pandemii covid-19 konieczne są kolejne obostrzenia. Nie jest to obojętne dla gospodarki, która bardzo ucierpiała w tym roku. Pociągnęło to za sobą mnóstwo zmian na rynku pracy i nie jest to dobra wiadomość dla pracowników. Podczas gdy wiele osób wylądowało na bezrobociu, coraz mniejsze jest zapotrzebowanie na pracę. W listopadzie było o 45 tys. mniej nowych ofert pracy w porównaniu z październikiem. Sytuacja nie wygląda dobrze nawet w największych aglomeracjach.

Według raportu "Rynek pracy w czasie COVID-19" cytowanego przez Money.pl, w największych portalach z ogłoszeniami o pracę w listopadzie opublikowano 195 tys. nowych ofert pracy. To aż o 26,9 proc. mniej niż przed rokiem (wobec spadku o 21,2 proc. w październiku).

Tyle zapłaci średnio każdy pracujący podatnik za prezenty, które rząd rozdał Polakom w 2020 roku. Kwota PORAŻA

TRAGICZNY bilans zgonów w Polsce. Druga fala epidemii zabija Polaków

"To o 45 tys. ofert mniej niż w październiku 2020 roku oraz o 71,9 tys. mniej niż w listopadzie ubiegłego roku. Regres w popycie na pracownika jest największy od maja" - czytamy w raporcie.

Pewnym pocieszeniem może być to, że w porównaniu z początkiem roku, obecna sytuacja wcale nie wydaje się taka dramatyczna. Na początku pandemii, w kwietniu, liczba ogłoszeń spadła o połowę (r/r). W maju spadek wynosił 41 proc. Z drugiej strony jeszcze jesienią wydawało się, że rynek pracy odżywa, kiedy we wrześniu spadek liczby nowych ogłoszeń wynosił zaledwie 9,9 proc.

Sonda
Czy twoim zdaniem lockdown faktycznie chroni nas przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa?

"Kolejne miesiące pokażą, jak długi i głęboki będzie to wpływ" - czytamy w raporcie.

Dramat pracowników nie rozgrywa się tylko na prowincji. Wśród 10 badanych aglomeracji, najgorzej jest w Poznaniu, gdzie miały miejsce największe spadki wakatów. W listopadzie spadek nowych ogłoszeń o zatrudnienie sięgnął 1,4 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem. To o 63 proc. mniej wakatów!

"W największych miastach Polski na 1 000 mieszkańców przypada średnio tylko 7,8 ofert pracy (wobec 9,4 miesiąc wcześniej i 11,8 rok temu). W listopadzie 2020 roku Kraków oferował średnio 12,6 ofert na każdy tysiąc osób. Najgorzej wypada Poznań, gdzie na tyle samo mieszkańców przypadają tylko 2,6 oferty pracy" - czytamy w raporcie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze