restauracja

i

Autor: pixabay

Szukasz pracy w gastronomii? Branża dogorywa! Setki tysięcy osób straciło pracę

2020-12-10 15:12

Gastronomia ogromnie ucierpiała przez epidemię. Koronawirus wyrzucił na bruk setki tysięcy osób zatrudnionych w gastronomii i uruchomił ogromną falę upadłości. Oszacowano, że cała branża gastronomiczna skurczy się przez covid aż o jedną piątą!

Jarosław Biliński, wiceprezes ORL: Z medycznego punktu widzenia drugi lockdown jest konieczny

Setki tysięcy osób, które jeszcze niedawno pracowały w gastronomii, dzisiaj nie ma pracy, a tysiące przedsiębiorców z branży gastronomicznej już zbankrutowało. Lockdown ogłoszony wiosną spowodował zamknięcie restauracji i pubów od 14 marca do 18 czerwca. Potem nadeszły wakacje, które jako okres pandemiczny nie mogły przynieść branży wyników, które pozwoliłyby wyjść na prostą. Straty okazały się zbyt duże. Wraz z jesienią nadeszła nadspodziewanie silna fala koronawirusa – i restrykcje uderzające w puby i restauracje powróciły. 24 października gastronomia została ponownie zamknięta. Do 27 grudnia punkty gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki i napoje wyłącznie na wynos lub dowóz. Według najnowszych danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, pracę w gastronomii straciło z powodu pandemii aż 130 tys. osób, a upadłość ogłosiło ok. 8 tys. lokali. Prognozy dla gastronomii są fatalne. Specjaliści szacują, że do końca roku będzie już można mówić o 200 tys. osób pozostających bez pracy dlatego, że straciły zatrudnienie w gastronomii i odtąd nie mogą go znaleźć. Jeśli chodzi o bankructwa, szacunki mówią o nawet 15 tys.

Restauracja

i

Autor: pixabay

Rozczarowujące propozycje rządu

Co na to rząd? Na początku grudnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że gastronomia otrzyma ok. 2 mld zł pomocy rządowej w formie wypłat świadczeń postojowych, zwolnień ze składek ZUS oraz bezzwrotnych pożyczek dla mikrofirm (w wysokości 5 tys. zł). To rozczarowało branżę, a przedstawiciele gastronomii zasygnalizowali własne rozwiązania. Wśród postulatów jest obniżenie stawki VAT na usługi gastronomiczne, są pożyczki od rządu z gwarancjami BGK oraz okresowe, a także preferencyjne stawki składek ZUS. Propozycje zostały przedstawione rządowi, ale póki co odpowiedzi brak.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze