Już wkrótce okna będą pokryte powłoką kwantową

i

Autor: Saint-Gobain Już wkrótce okna będą pokryte powłoką kwantową

Szyby w oknach wyprodukują prąd. Polski wynalazek już wkrótce zrewolucjonizuje fotowoltaikę

2021-11-23 8:10

W połowie grudnia tego roku ML System, polska firma z Rzeszowa rusza z seryjną produkcją szyb pokrytych powłoką kwantową. Fabryka w ciągu jednego miesiąca ma wyprodukować około 5 tys. mkw. szyb produkujących prąd. Docelowo powstać mają 3 linie produkcyjne, które łącznie wyprodukują 200 tysięcy metrów kwadratowych szyb rocznie - czytamy na stronie gadżetomania.pl

Quantum Glass z wyglądu niczym nie różni się od tradycyjnych szyb zespolonych stosowanych powszechnie w budownictwie. Różnica jest niewidoczna dla oka. Polega na tym, że tradycyjna powłoka szkła z tlenków metali została zastąpiona powłoką z kropek kwantowych, które umieszcza się w końcowym etapie produkcji miedzy szybami. Szyba Quantum Glass działa jak filtr. Przepuszcza promieniowanie świetlne w długości widzialnej, a niekorzystne promieniowanie UV oraz podczerwień, zamienia na energię elektryczną. 

EKG 2021. Dawid Zieliński - Prezes Columbus Energy. Czy fotowoltaika uratuje Polaków przed horrendalnymi cenami prądu?

Produkcja energii możliwa jest właśnie dzięki kropkom kwantowym, czyli małym półprzewodnikom o wymiarach od kilku do kilkunastu nanometrów (500 razy mniejsze niż bakterie). Powłoka kwantowa zapewnia sprawność ogniw bez względu na kąt padania promieni słonecznych. Ogniwa te aktywne są również w pochmurne dni. Dodatkowo, potrafią wytwarzać energię nawet przy sztucznym świetle. 

Czytaj także: FOTOWOLTAIKA – to się po prostu opłaca

Spółka otrzymała 16,8 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie tego produktu. 

Sonda
Obawiasz się podwyżki cen prądu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze