Szykują się zmiany w zarobkach nauczycieli [GRAFIKA]

2017-03-22 13:46

Zniesienie czternastki, ale za to podwyżki rzędu kilkuset złotych miesięcznie – takie zmiany czekają nauczycieli. Na jakie jeszcze ekonomiczne zmiany powinni przygotować się pedagodzy?

Zespół złożony z przedstawicieli MEN, samorządów i związków zawodowych wymyślił nowe zasady wynagradzania nauczycieli. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”  zlikwidowana zostanie czternastka, czyli jednorazowy dodatek uzupełniający, na który samorządy musiały rocznie wydawać ćwierć miliarda złotych. W zamian zaś nauczyciele dostaną podwyżki pensji. Zespół ma taką propozycję: zarobki belfra powinny zależeć m.in. od wysokością średniej krajowej (obecnie to ponad 4,6 tys. zł). To oznacza, że nauczyciel stażysta zarabiać ma np. 70 proc. jej wysokości, ale już po kilku latach, wraz z kolejnymi stopniami awansu zawodowego, pula rosłaby np. do 120 proc. jej wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu już w przyszłym roku nauczyciele dostaliby od 300 do 600 zł podwyżki, a ich pensja rosłaby wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia.

Zobacz: Ile można zarobić w branży public relation

Ale jest pewne „ale”. Zgodnie z ustalenia zespołu zlikwidowane byłyby wybrane dodatki do pensji. Teraz jest ich aż kilkanaście. Znaczna ich część, jak na przykład dodatek mieszkaniowy czy wiejski, zostałyby włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” w efekcie pensje nauczycieli będą się składały co do zasady z płacy zasadniczej, dodatku stażowego i motywacyjnego. Ten ostatni ma trafiać do tych najbardziej angażujących się w pracę, a nie jak obecnie do wszystkich, z uwagi na konieczność zapewnienia średniej płacy. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe płace mają obowiązywać od 2018 roku.

Ile zarbiają nauczyciele w Polsce?
nauczyciel stażysta - 2 753 zł (brutto)
nauczyciel kontraktowy - 3 056 zł
nauczyciel mianowany - 3 964 zł
nauczyciel dyplomowany - 5 065 zł

NAUCZYCIELE

i

Autor: fotomontaż "SE"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze