Tajemnica grobu Jana Kulczyka. Wielkie pieniądze i symboliczne figury [ZDJĘCIA]

2021-03-11 2:48
Grób Jana Kulczyka
Autor: Paweł Jaskółka/Super Express Grób Jana Kulczyka

Przedsiębiorca zmarł dokładnie 29 lipca 2015 roku w Wiedniu. Miał 65 lat. Śmierć Jana Kulczyka na skutek komplikacji zdrowotnych po zabiegu kardiologicznym wzbudziła ogromne emocje. Potężny majątek miliardera przypadł w spadku dwójce dorosłych dzieci - Dominice i Sebastianowi. Zmarłego biznesmena pochowano w Poznaniu w rodzinnym grobie, który jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlaczego?

Grób Jana Kulczyka

Biznesmen zmarł niespodziewanie 6 lat temu w Wiedniu na skutek komplikacji zdrowotnych po zabiegu kardiologicznym. Spadkobiercami jego majątku zostały jego dzieci: Dominika i Sebastian Kulczykowie. W swojej karierze zawodowej Kulczyk zajmował się wieloma przedsięwzięciami od rynku telekomunikacyjnego aż po branżę paliwową. Robił interesy w Polsce i na całym świecie. Jan Kulczyk aż 13 razy razy został okrzyknięty mianem najbogatszego Polaka w prestiżowym rankingu tygodnika „Wprost”. A W 2013 amerykańskie czasopismo „Forbes” umieściło biznesmena na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. Jak wygląda grób najbogatszego człowieka w Polsce po 6 latach?

Uwaga na produkty z PEPCO! Są niebezpieczne dla zdrowia i życia. PEPCO wycofuje je ze sprzedaży

Grób Jana Kulczyka na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu zdobią ogromne rzeźby znanego rzeźbiarza Igora Mitoraja - kobieta i mężczyzna bez rąk, a także drzewo. To trzy figury, które wzajemnie się uzupełniają i komponują. Dwie przedstawiają kobietę i mężczyznę ze skrzydłami, oboje nie mają rąk ani nóg. Rzeźby są ustawione blisko siebie - razem. Trzecia rzeźba to drzewa, stojące osobno. Płyta, która pokrywa rodzinny grobowiec jest w kolorze szarym, z lekkim odcieniem zielenie, niczym stary kamień pokryty mchem. Jedna z rzeźb Mitoraja stoi także w Starym Browarze, centrum handlowym jego byłej żony Grażyny.

Jan Kulczyk cenił sobie kunszt Mitoraja. W 2003 roku kupił jedną z rzeźb artysty swojej żonie Grażynie z okazji urodzin. Figura "Uśmiech Księżyca" ważyła 1,5 tony i była warta kilkaset tysięcy dolarów. 

Nagrobek znajduje się w głównej alei cmentarza od razu naprzeciwko bramy w kwaterze A, rzędzie 1, na miejscu 4. Nierzadko rodzina zmarłego zdobi go białymi chryzantemami. Białe kwiaty to z resztą znak rozpoznawczy tego nagrobka. Pojawiają się zawsze w ważne dni: rocznice urodzin czy śmierci.

Ile mogły kosztować figury zdobiące pomnik? Ceny wywoławcze mierzących kilkanaście centymetrów wysokości rzeźb Igora Mitoraja na aukcjach wahają się między 3 000 zł - 18 000 zł. Jednak sprzedawane są drożej. Niektóre nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Drzewo, mężczyzna anioł i kobieta, które zdobią grób Kulczyka, to monumentalne figury, mające ponad metr wysokości. Z pewnością musiały być bardzo drogie.

Grób Kazimierza Górskiego

Kim był Jan Kulczyk? Majątek KulczykaJan Kulczyk urodził się w 1950 r. w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. 

Grzyby, chemia i maszyny rolnicze - to biznesowe przecieranie szlaków w wykonaniu Jana Kulczyka. Dzięki pieniądzom uzyskanym od ojca robiącego interesy w Berlinie Zachodnim w czasie PRL-u, zmarły miliarder stawiał swoje pierwsze kroki w biznesie. I choć Kulczyk przez całe życie odkupował i sprzedawał firmy z zyskiem, to na krytykę reagował w ten sposób - "Jeśli to takie proste, dlaczego nikt nie robi tego co ja?".

WIĘCEJ NA TEMAT MAJĄTKU KULCZYKA PRZECZYTASZ TUTAJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze