Jeżeli Polska w czasie pobytu złotego w ERM II spełni kryteria konwergencji, w decycji Rady UE określona zostanie data wprowadzenia euro w naszym kraju. Potem ukaże się rozporządzenie określające kurs wymiany, a w Polsce zacznie obowiązywać prawo nakazujące podawanie cen w złotych i w euro.
Kilka miesięcy przed dniem - czyli dniem wprowadzenia w Polsce nowej waluty - banki będą mogły wymienić w NBP złote na euro, a potem zaopatrywać w gotówkę przedsiębiorców.
Na miesiąc przed dniem - osoby fizyczne będą mogły kupić tzw. zestawy startowe z monetami euro. Po wprowadzeniu euro rozpocznie się okres podwójnego obiegu, kiedy będziemy mogli płacić i w złotych, i w euro.
Banki będą wymieniać gotówkę stosując nieodwołalny kurs wymiany. Okres podwójnego obiegu może trwać do 6 miesięcy, ale np. Słowacy dokonali wymiany w 14 dni. Potem polskie monety i banknoty będziemy mogli wymieniać w NBP. Nie zostało jeszcze ustalone jak długo, a w innych krajach praktyka była różna - np. Słowacja nie ustaliła limitu dla wymiany banknotów, ale dla monet jest to 5 lat (do 2013 r.).