Uwaga na oszustów z OLX

i

Autor: Shutterstock Uwaga na oszustów z OLX

OLX - czy to bezpieczne? Uważaj na te ogłoszenia

2016-06-14 12:39

OLX to jeden z najbardziej znanych serwisów ogłoszeniowych na świecie. Sprzedaż internetowa wciąż zyskuje na popularności, a wraz z nią oszuści uciekają się do coraz bardziej finezyjnych metod wyłudzania pieniędzy, danych osobowych, a nawet – wystawionych na aukcjach przedmiotów. Niektórzy sprzedają oddane za darmo rzeczy, inni – pobierają opłaty za połączenia głosowe. Zobacz, jak to robią na OLX.

1. Przekręt nigeryjski
Coraz więcej osób pada ofiarą tzw. przekrętu nigeryjskiego. Ma on na celu wyłudzenie pieniędzy od sprzedającego. Oszuści wysyłają zapytanie o konkretny przedmiot i pytają o możliwość wysyłki za granicę. Często jedyną formą kontaktu z kupującym jest formularz udostępniony w serwisie, dzięki czemu przestępca pozostaje bezkarny.

Zainteresowany podpisuje się obcobrzmiącym nazwiskiem i może mieć problem z posługiwaniem się poprawną polszczyzną. Chociaż oferuje konkurencyjną cenę, pieniędzy nie zobaczysz nigdy na koncie. Oszust jest gotowy wysłać ci sfałszowany skan dowodu wpłaty, a nawet – dokumentu potwierdzającego tożsamość, byle tylko skłonić cię do zrobienia przelewu. Obojętnie, czy stwierdzi, że potrzebuje przedmiotu na prezent, czy z powodu wyjazdu, zawsze będzie naciskał na szybką finalizację transakcji.

2. Prośba o przelew 1 zł w celu potwierdzenia tożsamości
Niektórzy kupujący proszą o przelew symbolicznej złotówki, aby potwierdzić twoją tożsamość. Abstrahując od tego, że do ostatecznej transakcji nigdy nie dojdzie, w ten sposób wyłudzają dane użytkowników. Dostaniesz dokładne instrukcje, co wpisać tytułem przelewu i całkowicie nieświadomie dokonasz rejestracji w serwisie aukcyjnym Allegro.

Przeczytaj również: Metoda „na dowód" to najczęstsze oszustwo. Raport „Nadużycia w sektorze finansowym"

Po przelaniu złotówki przestępca może wystawiać przedmioty na sprzedaż, podszywając się pod ciebie. Oszust będzie zawierał transakcje bez weryfikacji, posługując się twoimi danymi.

3. Odbiór osobisty po przedpłacie
Jeżeli umówisz się z kimś na wysłanie zakupionego przedmiotu, przed wysyłką koniecznie sprawdź, czy pieniądze zostały zaksięgowane na koncie. Wiele osób utrzymuje, iż zrobiło przelew tylko po to, żeby wyłudzić towar za darmo.

4. Metoda na sprzedającego
Popularną formą oszustwa jest wystawianie w serwisach ogłoszeniowych i nieistniejących przedmiotów. Oszuści oferują po zaniżonej cenie atrakcyjny, często markowy towar. Żółte światło powinno zapalić ci się w momencie, kiedy dowiesz się, że nie ma możliwości odbioru osobistego. Użytkownik twierdzi, że mieszka w niewielkiej miejscowości lub preferuje wysyłkę z przyczyn czasowych. Niestety towar nigdy nie trafi pod wskazany przez ciebie adres, a konto, z którego został wystawiony przedmiot, po jakimś czasie zostanie usunięte.

5. Płatne połączenie głosowe
Niektórzy oszuści wystawiają w serwisach atrakcyjne przedmioty w kategorii „Oddam za darmo". Jednak zamiast zwykłego numeru kontaktowego, podają w ogłoszeniu tzw. numer premium. Jeżeli zadzwonisz pod wskazany numer, poniesiesz dodatkowy koszt. Warto pamiętać o tym, że niektóre numery specjalne przypominają zwykłe numery telefonów komórkowych. Zaczynają się np. na 708- lub 703-.

Może zainteresować cię także: Oszuści coraz częściej polują na nasze dane osobowe

Każdy przedsiębiorca posiadający numer usług o podwyższonej opłacie ma obowiązek zgłosić go do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ciągu 7 dni. UKE prowadzi rejestr takich numerów, a z ich listą zapoznasz się na stronie urzędu.

6. Odbiór towaru we własnym zakresie
Plagę na OLX stanowią sklepy, które zgłaszają się po odbiór rzeczy wystawionych w kategorii „oddam za darmo". Ogłoszenia sprawdzają regularnie pracownicy komisów meblowych, salonów z używaną odzieżą, a nawet – osoby prywatne, które dorabiają, handlując w internecie. Na atrakcyjne oferty reagują błyskawicznie. Deklarują odbiór o dowolnej porze i momentalnie przyjeżdżają na miejsce spotkania. Jakie jednak będzie twoje zdziwienie, kiedy za jakiś czas znajdziesz w internecie oddaną przez siebie kanapę za 300 złotych, a po dwa worki ubrań w rozmiarze S przyjedzie tęga kobieta. W samej Warszawie łatwo jest zidentyfikować kilka stałych bywalczyń z OLX. Jedna z mieszkanek Woli sprzedaje rzeczy, po których odbiór przyjeżdża z małym dzieckiem, druga handluje odzieżą w jednym z podwarszawskich second handów.

7. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na OLX
Pamiętaj, że OLX jest serwisem ogłoszeń lokalnych, dlatego po odbiór towaru zawsze umawiaj się osobiście. Nie podawaj swojego dokładnego adresu, gdyż możesz trafić na firmę, która wyłudza dane osobowe. Lepiej umów się na neutralnym gruncie, np. w pobliżu swojego domu. Jeżeli zamierzasz kupić coś w internecie, sprawdź przed zapłatą, czy towar jest zgodny z opisem.

Źródła: uke.gov.pl, nowykurierpolski.pl, bankier.pl, forum.benchmark.pl, pfmrc.pl, motofakty.pl, komputerswiat.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze