koronawirus naukowiec

i

Autor: unsplash.com

Chory system

Tak oszukują na wyższych uczelniach. Naukowcy kupują publikacje, by napompować swój dorobek

2025-01-24 7:29

Badacz kupuje publikacje, by napompować swój dorobek. A uczelnia chętnie go zatrudnia, bo wysoko cytowany naukowiec to więcej pieniędzy z grantów i lepsza pozycja w rankingach - czytamy w piątkowej "Gazecie Wyborczej". Zarabiają wyspecjalizowani oszuści, tracimy wszyscy - podkreśla dziennik.

Super Biznes SE Google News
Autor:

Naukowcy wybierają drogę na skróty

Naukowcy w Polsce - jak przypomina "Gazeta Wyborcza" - oceniani są głównie na podstawie tego, gdzie i ile publikują. Od tego zależą ich awans, osiągane stopnie naukowe i premie, a często też powodzenie w konkursach grantowych. Na tej podstawie oceniane są też instytuty, a wynik ewaluacji przekłada się bezpośrednio na finanse uczelni.

"Polscy naukowcy różnie sobie radzą z punktową presją. Niektórzy wybierają drogę na skróty" - podała "GW", która przypomniała o już wcześniej przez nią opisywanym zjawisku tzw. czasopism drapieżnych, czyli stosunkowo młodych, wysoko punktowanych i zagranicznych, gdzie za odpowiednią opłatą proces publikacji idzie szybciej i prościej.

"Ale można iść jeszcze dalej. I nie tylko ułatwić sobie publikację, ale po prostu ją kupić. Naukowiec, który chce w nieuczciwy sposób napompować dorobek, korzysta z tzw. papierni (ang. paper mills), które oferują pakiet - artykuł wraz z publikacją w wysoko punktowanym czasopiśmie" - podała "GW", zachęcając do lektury wywiadu na ten temat z dr hab. Małgorzatą Skórzewską-Amberg.

Gazeta dodaje też, że w ostatnim czasie problem ten mocno porusza środowisko naukowe w Polsce. "Ze związków z papiernikami (tak potocznie nazywa się badaczy, którzy korzystają z usług fabryk artykułów) tłumaczą się liczące się krajowe uczelnie" - czytamy w artykule. Sprawą zajmuje się także Narodowe Centrum Nauki (NCN), które rozdaje publiczne pieniądze na najlepsze badania podstawowe.

QUIZ PRL. Dzień babci i dziadka w PRL. Niełatwy quiz dla prawdziwych ekspertów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Kiedy po raz pierwszy w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Babci?
QUIZ PRL. Dzień babci i dziadka w PRL. Niełatwy quiz dla prawdziwych ekspertów PRL-u
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock
Masowe zwolnienia i bezrobocie. Dla kogo zabraknie pracy? DROGOWSKAZY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze