Tak przemycają papierosy. W jelitach, pianinie, płycie nagrobnej… [ZDJĘCIA]

2017-08-18 16:42

Mimo że papierosy zabijają, wciąż mają swoich zagorzałych fanów. Chyba nie ma wśród nich osoby, która uważałaby, że papierosy są tanie. Dlatego też wielu palaczy poszukuje innych niż legalne źródeł zaopatrzenia. Szmuglowane papierosy mogą być tańsze o kilkadziesiąt procent od tych kupowanych w kiosku. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, w jakich warunkach są one przewożone przez granicę. Przewóz w płycie nagrobnej, jelitach czy pianinie to tylko kilka trików przemytników…

Na problem warunków transportu przemycanych papierosów zwracają uwagę funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wraz z Ministerstwem Finansów. Obie instytucje zdają sobie najwyraźniej sprawę, że przekonywanie ludzi do niekupowania „lewych” papierosów, bo traci na tym państwo, nie zawsze jest skuteczne. Celnicy i urzędnicy MF postanowili więc zdradzić, jak papierosy są przemycane. Nie dość, że sposób przemytu może negatywnie wpływać na smak papierosów, to jeszcze znacznie zwiększać ich szkodliwość!

ZOBACZ TEŻ: Ukrainiec przemycał 2 tys. pijawek

Poniżej przedstawiamy najbardziej kuriozalne sposoby przemytu papierosów. Część sytuacji ilustrują fotografie, które obejrzycie w galerii nad artykułem.

1. Obrzydliwy smak

Pomysłowość przemytników nie zna granic. Aby tylko przewieźć papierosy przez granicę, umieszczają je gdziekolwiek – bez względu na to, jak przemycany wyrób może później smakować, nasiąkając różnymi zapachami… Trudno wyobrazić sobie smak papierosów ukrytych w ładunku surowych, solonych jelit (taki przemyt wykryto w Budzisku – 45 tys. paczek), z węglem drzewnym (Kuźnica – 50 tys. paczek ), w butlach na gaz (Połowce – 2,5 tys. paczek), w kolejowych cysternach do przewozu gazu (Kuźnica – 718 tys. paczek), w kołach jezdnych tira (Kuźnica) czy w zbiornikach na paliwo ciężarówek (Budzisko – 23 tys. paczek papierosów)…

2. Toaleta i płyta nagrobna

Skrytka konstrukcyjna toalety, posłużyła kierowcy autokaru do ukrycia ponad 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Papierosy wykryte zostały przez funkcjonariuszy z Medyki, podczas kontroli autokaru jadącego ze Lwowa do Rzeszowa. 27-letni mieszkaniec Przeworska, który prowadził pojazd, przyznał się do nielegalnego przywozu papierosów, które, jak twierdził, zakupił na własny użytek. Jeszcze ciekawiej było w Dorohusku.

Funkcjonariusze przechwycili nielegalne papierosy ukryte w płycie nagrobnej, którą przewożono autokarem wycieczkowym. Właścicielem nagrobka okazał się 59-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze, którzy kontrolowali autokar rejsowy z Ukrainy do Niemiec, dokonali zaskakującego odkrycia. W miejscu, w którym zwykle odpoczywa zmiennik kierowcy, odkryto nietypowy bagaż – płytę nagrobną, na której widniał wizerunek zmarłego i włoskie nazwisko. Przemyt ujawniono przy użyciu urządzenia skanującego. Wnętrze płyty nagrobnej wypełniały równo ułożone paczki papierosów!

3. Cement i silnik

Funkcjonariusze z przejścia granicznego w Bobrownikach udaremnili przemyt 420 tys. sztuk papierosów. Kontrabanda ukryta była w specjalnie przygotowanych płytach meblowych ze sklejki oraz drewnianych parapetach. Ich koledzy z przejścia granicznego w Siemianówce w trzech wagonach z cementem znaleźli 90 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej milion złotych! Niecodzienny przypadek próby przemytu papierosów wykryli funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach. Papierosy mundurowi znaleźli we wnętrzu przerobionego silnika samochodu, którym próbował wjechać do Polski 30-letni Białorusin.

Niecodzienną zawartością silnika zainteresował się pies Służby Celno-Skarbowej wyszkolony do wykrywania papierosów. W trakcie sprawdzenia pojazdu okazało się, że w sześciocylindrowym silniku auta tylko cztery cylindry służą do napędu samochodu, w pozostałych dwóch ukryto 110 paczek białoruskich papierosów!

Gigantyczne kary

„W I półroczu 2017 r. na zewnętrznej granicy RP funkcjonariusze ujawnili ponad 52 tys. prób przemytu papierosów w łącznej ilości prawie 100 mln sztuk, ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości ponad 5 tys. litrów oraz prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa w łącznej ilości ok. 140 tys. litrów. Ponadto 47-krotnie udaremniono próbę przemytu dewiz, 11-krotnie broni i amunicji, a 4-krotnie narkotyków. Wszczęto prawie 29 tys. postępowań karno-skarbowych i nałożono ponad 27 tys. mandatów na łączną kwotę ok. 15 mln PLN. Pod względem liczby ujawnień przemytu papierosów Polska jest liderem w UE” - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

>>> Ile zarabia prostytutka. Czego chcą klienci

>>> Wzrasta sprzedaż przemycanych papierosów

>>> Palacze zapłacą 100 mln zł za nowy podatek

Źródło: mf.gov.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze