Gowin zamierza obalić koalicję

i

Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Gowin zamierza obalić koalicję

Tanie mieszkania od rządu. Jak będą działać Społeczne Agencje Najmu? Od kiedy?

2021-03-10 10:41

Na ostatnim posiedzeniu rząd premiera Mateusza Morawieckiego postanowił przyjąć projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Tym samym w życie wchodzą Społeczne Agencje Najmu (SAN). Z rządowych ustaleń wynika, że SAN będą mogły ustalać ceny wynajmu mieszkań, dla osób w trudnej sytuacji finansowej i nie mogących pozwolić sobie na samodzielną dzierżawę lub zakup lokalu, poniżej stawek przyjętych przez rynek nieruchomości. Dodatkowo wynajmujący mieszkania od SAN będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Potrzeba posiadania dachu nad głową to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Pomóc w tym mają Społeczne Agencje Najmu, nawet osobom w niełatwej sytuacji finansowej i w czasie pandemii - zaznaczył, komentując przyjęcie nowelizacji ustawy pozwalającej na stworzenie Społecznych Agencji Najmu, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polityk Porozumienia dodał także, że nowe możliwości, które daje gminom ta nowelizacja, mogą przyczynić się do poszerzenia dostępnej oferty na runku nieruchomości, dla ludzi młodych, wchodzących w dorosłe życie. To z kolei powinno przełożyć się na ograniczenie problemu demograficznego jaki ogarnął Polskę w ostatnich latach. Ten zabieg ma pozwolić na stworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju polskich rodzin. Społeczne Agencje Najmu mają również zmienić niekorzystny trend na rynku nieruchomości, który wywołany został przez pandemię koronawirusa COVID-19. 

Czego możemy spodziewać się po SAN? Jak będą działały?

Podstawą działania SAN ma być możliwość wynajmu mieszkań poniżej cen rynkowych, co ma pozwolić osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej na samodzielną dzierżawę. Jednak, aby tak się stało najemca musi terminowo wpłacać wszystkie opłaty związane z najmem, a także utrzymywać lokal w dobrym stanie technicznym i użytkować go zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo najemcy mieszkań od SAN będą mogli starać się o dopłaty do czynszu dzięki programowi Mieszkanie na Start. Z kolei właściciele lokali będą, dzięki umowie z SAN, mogli liczyć na zwolnienia z podatków, w tym z podatku VAT.  

Zobacz również: Nowy Ład. ZAROBKI Polaków będą wyższe? Wygadał się rzecznik rządu!

Na modelu SAN powinny skorzystać również gminy, gdyż odciąży je z konieczności budowy części mieszkań komunalnych. Poprzez umowy ze Społecznymi Agencjami najmu samorządy będą mogły nabywać mieszkania również z rynku wtórnego. Ma to również zwiększyć stabilność i bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami na wynajem. 

Do kogo skierowany jest model SAN?

Społeczne Agencje Najmu swoją ofertę będą kierowały głównie do osób, które z różnych przyczyn znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, co uniemożliwia im wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym. SAN ma również pomagać młodym osobom rozpoczynającym dopiero swoje dorosłe życie lub zakładającym rodziny. Społeczną Agencją Najmu będą mogły zostać podmioty, które zajmują się dzierżawą lokali mieszkaniowych od ich właścicieli. 

Zobacz również: Specjalny przelew wysłany na konta Polaków. Sprawdź, czy dostałeś ten prezent

SAN może utworzyć spółka, w której większościowym udziałowcem jest gmina. Może to być również stowarzyszenie lub fundacja, a także spółdzielnia socjalna. Warunkiem prowadzenia agencji ma być przeznaczanie całości dochodów na działalność statutową SAN. Ustawa ma wejść w życie po dwóch tygodniach od pojawienia się w Dzienniku Ustaw. 

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Bosak: Nie ma tematu współpracy z Solidarną Polską
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze