portfel

i

Autor: https://pixabay.com/pl

Specjalny przelew wysłany na konta Polaków. Sprawdź, czy dostałeś ten prezent

2021-03-10 6:33

Wspaniała wiadomość dla oszczędzających na emeryturę. Wczoraj na ich konta został wysłany specjalny przelew w wysokości 240 zł. Kto może liczyć na taki prezent? Mowa o uczestnikach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Poniżej wyjaśniamy, kto otrzyma pieniądze w ramach kolejnej transzy o łącznej wysokości 216 mln zł.

Dobra wiadomość dla Polaków, którzy zdecydowali się na oszczędzanie ze swoim pracodawcą. Na dniach ich konta powiększą się o kolejną sumę, a to dzięki udziałowi w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Co to takiego? PPK to nowy sposób oszczędzania na emeryturę. Program od początku jest dobrowolny. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Na taki krok zdecydowało się już 1,7 mln Polaków - tak mówią dane z końca grudnia ubiegłego roku. Jak działa program? Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracownicy przekazują wybranym instytucjom finansowym pieniądze, które są pomnażane przez składki od pracodawców i państwo. Wczoraj Polski Fundusz Rozwoju dokonał nowej transzy dopłaty rocznej. Do ponad 900 tysięcy osób trafiło łącznie 216 mln zł. Uczestnik programu na dniach na swoje konto otrzyma 240 zł. Kto dokładnie może liczyć na taki przelew? Pieniądze dostaną pracownicy, którzy do programu przystąpili w drugim i trzecim etapie. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć również niektórzy uczestnicy z etapu pierwszego - wszystko zależy od tego, w którym momencie spełnili warunki, aby otrzymać dopłatę. 

Mazowsze/Warszawa lockdown. Czy w ten weekend galerie handlowe będą dłużej działać?

- Łączna kwota aktywów w PPK zwiększy się do blisko 3,7 mld zł, a to z kolei oznacza, że zbliży się do aktywów zgromadzonych w systemie Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. W efekcie, po 1,5 roku funkcjonowania PPK udało się zgromadzić prawie taką kwotę jaką przez kilkanaście lat ludzie odłożyli sobie w IKZE - mówi w rozmowie z Interią Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Warto przypomnieć, że podstawowa składka pracownika wynosi 2 proc., a pracodawcy 1,5 proc. Do tego dochodzi dopłata z Funduszu Pracy, która wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Co ważne, oszczędności można wypłacić wcześniej, trzeba się jednak liczyć z pewnymi potrąceniami. Zebrane pieniądze, jeszcze w trakcie uczestnictwa w PPK, można przeznaczyć, np. na wkład własny do kredytu hipotecznego czy leczenie własne i bliskich.

Wczoraj Polski Fundusz Rozwoju podsumował ponad półtora roku działania PPK. Jak się okazuje, na kontach jest 3,44 mld zł, z czego 1,78 mld zł to pieniądze wpłacone przez pracowników, a reszta to składki od pracodawców i dopłaty z budżetu. O szczegółach można przeczytać TUTAJ. 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV etap wdrażania programu PPK. Do systemu powszechnego oszczędzania będą przystępować - oprócz ok. 790 tys. najmniejszych firm zatrudniających do 19 osób - m.in. urzędy centralne, administracja wojewódzka i samorządowa oraz jednostki samorządowe, czyli np. szkoły, przedszkola, szpitale czy przychodnie. 

SPRAWDŹ: NFZ odwołuje planowe zabiegi! Ile trzeba czekać na operacje? Nawet 6 lat. SPRAWDŹ

Sonda
Czy uczestniczysz w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Rządzą nami nieudacznicy i złodzieje
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze