operacja

i

Autor: pixabay.com

NFZ odwołuje planowe zabiegi! Ile trzeba czekać na operacje? Nawet 6 lat. SPRAWDŹ

2021-03-09 13:35

Nadchodzi ciężki czas dla polskich pacjentów. Z powodu nieustającej pandemii koronawriusa Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił czasowe odwołanie planowanych zabiegów i operacji. Oznacza to, że pacjenci, którzy długo czekali na swoją kolej do sali operacyjnej, muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami. Zobacz, ile czasu należy czekać na konkretny zabieg.

Przez Polskę przetacza się właśnie trzecia fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety, ale z tego powodu ucierpią również pacjenci, którzy na COVID-19 nie chorują. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenie do minimum planowanych zabiegów i operacji. Wszystko po to, by zapewnić dodatkowe łóżka dla chorych na koronawirusa. Pacjentów uspokoić może jedynie fakt, że ograniczenia w zabiegach nie powinny dotyczyć diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Komunikat dotyczący odwoływania zabiegów pojawił się w poniedziałek 8 marca wieczorem na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że pacjenci, którzy i tak długo czekali na swoją kolej na zabieg czy operację, muszą ponownie uzbroić się w cierpliwość. Warto przy tym zaznaczyć, że w Polsce od lat system opieki zdrowotnej zawodzi i do specjalistów i na niektóre zabiegi pacjenci muszą czekać latami. Zobacz, o jakie zabiegi dokładnie chodzi i ile trzeba czekać na swoją kolej. 

ZOBACZ: Dramat pacjentów! NFZ zawiesza zabiegi i leczenie w szpitalach

Zalecenie - jak wymienia NFZ - dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile czasu należy czekać na najpowszechniejsze operacje medyczne w największych miastach w Polsce. Najczęściej przeprowadzany zabieg w Polsce to endoprotezoplastyka, która polega na zastąpieniu chorego naturalnego stawu jego sztucznym implantem. Pod lupę wzięliśmy więc: endoprotezoplastykę biodrową, kolanową oraz operację zaćmy. 

ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU BIODROWEGO

Najwięcej dostępnych terminów znajdziemy w Warszawie, zabiegi odbyć się mogą jeszcze w tym roku, a nawet w najbliższych miesiącach. Są to jednak pojedyncze terminy, które lada chwila mogą zniknąć. Pojedyncze terminy jeszcze w tym roku znajdziemy w Poznaniu, Łodzi i Lublinie. Problemy z endoprotezoplastyką stawu biodrowego napotkamy we Wrocławiu - tam najwcześniej zabieg przeprowadzimy w 2022 roku (tylko 2 terminy), bądź dopiero dwa lata później - w 2024 roku (również 2 terminy). W Szczecinie jeśli będziemy mieli szczęście, to na zabieg załapiemy się za 6 lat. Z kolei w Gdańsku na swoją kolej, przy odrobinie szczęścia ze względu na jeden termin, poczekamy 2 lata lub 4 (w 2025 r. dwa terminy).

ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU KOLANOWEGO

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym ze szczecińskich szpitali poczekamy 6 lat. Z kolei we Wrocławiu na pacjentów czeka jeden termin w 2024 roku, jeden w 2026 r. oraz dwa w 2028 roku. Pojedyncze terminy w tym i kolejnym roku znajdziemy w Łodzi, Warszawie, Poznaniu oraz Lublinie. W Gdańsku możemy wyhaczyć jeden termin pod koniec roku, następny już za dwa lata, kolejne dwa terminy za 4 lata. Co ciekawe, następne wolne miejsca na zabieg endoprotezy kolanowej są dopiero w 2036 roku. 

OPERACJE JASKRY Z ZAĆMĄ

Co ciekawe, niedawno zmęczeni oczekiwaniem na operację zaćmy pacjenci, zaczęli korzystać z leczenia za granicą, głównie w Czechach. Jak obecnie sytuacja z zabiegami wygląda w Polsce? Okazuje się, że w niemal każdym województwie można znaleźć pojedyncze terminy na operację zaćmy jeszcze w tym roku. Warto jednak zaznaczyć, że aby się na nie załapać, trzeba mieć ogromne szczęście. Większość szpitali nie przewiduje operacji na zaćmę w kolejnych latach, oznacza to, że wszystko jest zajęte. Pojedyncze daty, które pozostały, zapewne szybko się rozejdą. Dodatkowo przy obecnych zaleceniach NFZ może być tak, że terminy te w ogóle nie będą dostępne. 

O udostępnienie najnowszych danych dotyczących czasów oczekiwania na wymienione wcześniej świadczenia medyczne zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Tekst zaktualizujemy niezwłocznie po otrzymaniu wyczekiwanych informacji. 

SPRAWDŹ: Rząd bierze się za alimenciarzy. Koniec z pracą na czarno i pensją „pod stołem”

Sonda
Czy uważasz, że ograniczenie zabiegów to dobra decyzja?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze