pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock

TARCZA 2.0. – kiedy przedsiębiorcy zobaczą pieniądze na swoich kontach?

2020-11-26 12:53

"W efekcie działań tarcz antykryzysowych Polska przechodzi kryzys możliwie bezpiecznie – jeden z najniższych spadków PKB" - powiedział na czwartkowej konferencji Paweł Borys, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Odniósł się m.in. do nowego programu pomocowego dla przedsiębiorstw z branż, które zostały zamknięte ze względów sanitarnych, z powodu pandemii koronawirusa.

- Uruchamiamy Tarczę Finansową PFR 2.0. Kolejny etap to 35 mld zł na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Środki trafią do niemal 40 branż dotkniętych kryzysem - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że w tarczy 2.0 znajdą się m.in. dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, czy zwolnienia ze składek ZUS.

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

Nowy program pomocowy przedstawił w szczegółach prezes zarządu PFR. "Druga fala pandemii wpływa szczególnie na kilkadziesiąt branż, blisko 40, które mają ok. 5 proc. udział w zatrudnieniu ogółem i podobny wkład do PKB. Jeżeli uwzględnimy branże pośrednio dotknięte drugą falą pandemii, to mówimy o ok. 10 proc. polskiego PKB i udziale w zatrudnieniu na poziomie niecałych 10 proc. - powiedział Paweł Borys. Dodał, że na użycie zaplanowanych instrumentów PFR potrzebuje zgody Komisji Europejskiej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: TARCZA 2.0. Szczegóły pomocy finansowej dla firm. WARUNKI i DATY

"Wszystkie niezbędne dokumenty już wysłaliśmy. Nie sądzę, żeby z uzyskaniem zgody były jakieś problemy. W przypadku pierwszego programu zajęło to około czterech tygodni. Mamy nadzieję, że obecnie decyzja zapadnie przed świętami. Tym samym przewidujemy, że start programu rozpocznie się 15 stycznia" - powiedział prezes PFR. Dodał, że wnioski powinny być rozpatrywane w przeciągu doby, a środki realizowane w przeciągu dwóch dni.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany