We wtorek, 28 kwietnia przyjęto projekt nowelizacji przepisów tarczy antykryzysowej, które mają wspomóc polską gospodarkę podczas nadchodzącego kryzysu ekonomicznego. Jednym z wprowadzonym zapisów jest nałożenie podatku na serwisy VOD, które obecnie biją rekordy popularności. Należą one także do tego segmentu rynku, który nie odczuł jeszcze negatywnych skutków pandemii.
Czytaj również: Zakładasz firmę podczas pandemii koronawirusa? Sprawdź Wsparcie na starcie
Jak napisano w uzasadnieniu "zmiana ma na celu pomoc rynkowi kinematografii w Polsce w związku z pandemią COVID-19. Brak eksploatacji filmów w kinach oraz ogólnoświatowy wzrost w trakcie pandemii COVID-19 korzystania z usług medialnych na żądanie warunkuje wprowadzenie obowiązku uiszczania daniny publicznej w postaci 1,5 proc. przychodu uzyskanego z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych w Polsce na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej".
Sprawdź także: Susza w Polsce. Wysokie ceny jabłek, nawet 7 złotych za kilogram
Według szacunków opodatkowanie serwisów VOD ma przynieść PISF około 15 mln złotych wpływów do końca bieżącego roku, a w latach późniejszych nawet około 20 mln złotych rocznie. Danina ma być przekazywana kwartalnie. Co ważne wyłączone z niej będą małe podmioty: funkcjonujące jako mikroprzedsiębiorstwa oraz te z serwisami, których liczba użytkowników w minionym roku stanowiła poniżej 1 proc. wszystkich użytkowników internetu szerokopasmowego w Polsce.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Źródło: PAP