firma/przedsiębiorca

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE firma/przedsiębiorca

Zakładasz firmę podczas pandemii koronawirusa? Sprawdź Wsparcie na starcie

2020-04-28 15:20

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” otworzyły własną działalność gospodarczą lub sfinansowały utworzenie miejsca pracy. Stanowią one rozszerzenie rządowej tarczy antykryzysowej - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

– Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepsze warunki spłaty zobowiązań dla firm, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID19. Od początku działania, dzięki środkom z programu powstało ponad 4,5 tys. firm. Dlatego też, naszym obowiązkiem jest pomoc przedsiębiorcom nie tylko na początku ich biznesowej drogi, ale także reagowanie na ich najpilniejsze potrzeby w tej trudnej sytuacji – mówi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.

ZOBACZ TEŻ: "Przeniesienie biznesu do internetu sposobem na przetrwanie". Rząd, OLX i Allegro zachęcają firmy do cyfryzacji

Nowe rozwiązania mają zapewnić płynność finansową firm i zachować miejsca pracy.

Ułatwienia dla pożyczkobiorców obejmują możliwość:

  • zawieszenia spłaty do 6 miesięcy,
  • wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych,
  • obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy
  • wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Jeżeli konieczne okaże się zamknięcie firmy lub zwolnienie ludzi, możliwe jest zrezygnowanie z kar umownych. Dodatkowo możliwe jest zawieszenie działalności na 6 miesięcy. Poza tym pożyczkobiorcy mogą wydłużyć termin rozliczenia i zawieszenia terminu na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Wszystkie te zmiany obowiązują od 1 marca 2020 r.

ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?

– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców w walce z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Działamy dwutrowo. Opracowujemy zupełnie nowe rozwiązania pomocowe, ale także wprowadzamy niezbędne zmiany w istniejących programach. Wśród nich jest także rządowy program „Pierwszy Biznes – wsparcie w Starcie”. Ponad 80 proc. firm utworzonych przy jego wsparciu prowadzi działalność usługową i handlową. Są to branże w pierwszej kolejności dotknięte gopodarczymi skutkami pandemii. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom wypracowanym wraz z resortem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej firmy będą mogły przetrwać obecny kryzys – mówi Beata Daszyńska Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze