Pieniądze

i

Autor: Pixabay

Tarcza Finansowa: firmy otrzymały już 10 mld złotych w ramach subwencji

2020-05-08 10:03

W zaledwie tydzień od uruchomienia wsparcia w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju firmy otrzymały 10 mld złotych pomocy w formie subwencji. Z takiego rozwiązania skorzystało 50 tys. przedsiębiorstw. W sumie łączna kwota jaka jest przeznaczona na pomoc z Tarczy Finansowej wynosi 100 mld złotych i dedykowana jest przede wszystkim mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Jak poinformował na Facebook'u premier Mateusz Morawiecki w tydzień od rozpoczęcia przyjmowania wniosków o wsparcie z Tarczy Finansowej z rozwiązania skorzystało 50 tys. firm, a kwota przekazana w ramach subwencji wyniosła 10 mld złotych. Premier Morawiecki podkreślił również, że dzięki takim rozwiązaniom ratowane są miejsce pracy, co przełoży się na jak najszybsze ożywienie polskiej gospodarki.

Czytaj również: Startuje program pomocy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla polskich firm

Wnioski o udzielanie subwencji w ramach tarczy finansowej dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw przyjmowane są przez banki. Proces ten jest maksymalnie uproszczony i w pełni elektroniczny. Z dodatkowego wsparcia mogą skorzystać zarówno mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Pomoc PFR w ramach tarczy finansowej można łączyć w innymi programami wsparcia, jak dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Co ważne, w tej kwestii są pewne ograniczenia, jakie przedstawił na swojej stronie UOKiK. Nie wszystkie dostępne instrumenty kumulują się ze sobą. Jednak jak podkreślił  na ubiegłotygodniowej konferencji prezes PFR Paweł Borys, obostrzenia te dotyczą głównie dużych firm, w przypadku mniejszych przedsiębiorców raczej nie ma ryzyka przekroczenia maksymalnej kwoty wsparcia z kilku narzędzi pomocy rządowej.

Zobacz także: PKO Bank Polski wspiera przedsiębiorców

Jakie wsparcie może uzyskać przedsiębiorca w ramach tarczy finansowej od PFR?

Mikrofirmy (zatrudniające od 1 do 9 pracowników)

- finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków,

- maksymalna kwota  wynosi 324 tys. złotych na okres 3 lat,

- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia). W przypadku zwolnień pracodawca będzie musiał zwrócić odpowiednio wyższą kwotę subwencji. Przykładowo, zwolnienie 10 proc. załogi, spowoduje zwiększenie kwoty zwrotnej subwencji również o 10 proc.

Kwota subwencji finansowej będzie uzależniona od liczby pracowników i odnotowanych spadków w obrotach. Przykładowo, przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, i którego obroty w wyniku pandemii spadły o 25 - 50 proc. będzie mógł liczyć na subwencję w wysokości 12 tys. złotych. Bazowa kwota wparcia w przypadku spadku obrotów na poziomie 50 - 75 proc. i przy jednym zatrudnionym wyniesie 24 tys. złotych, a powyżej 75 proc. będzie to 36 tys. złotych. Kwota subwencji będzie rosła proporcjonalnie wraz z większą liczbą pracowników. Przy dwóch zatrudnionych i spadku obrotów 25 proc. jej wysokość wyniesie 24 tys. złotych.

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (firmy zatrudniające do 249 pracowników)

- finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków,                                                               

- maksymalna kwota  wynosi 3,5 mln złotych na okres 3 lat i stanowi ona 4 proc., 6 proc., lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży,

- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia).

Super Biznes 7 V

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze