- TAURON zyskuje pozycję lidera w przygotowywaniu rozwiązań umożliwiających zarządzanie nowoczesną infrastrukturą elektroenergetyczną. Klienci uzyskają dostęp do zarządzania zużyciem, poborem energii i rozliczeniami, co przyczyni się do szybkiej ekspansji w Polsce Internetu rzeczy. Współpraca z EPRI to kolejny krok w budowie potencjału innowacyjno-badawczego na globalnym poziomie - powiedział wiceminister energii, Andrzej Piotrowski.
Sprawdź też: Największe spółki naftowe na świecie. Jak wypada Orlen i Lotos? [INFOGRAFIKA]
Electric Power Research Institute (EPRI) założony został w 1972 roku. Obecnie współpracuje z wieloma podmiotami sektora energetycznego na całym świecie. Są to agencje rządowe, organy regulacyjne czy międzynarodowe przedsiębiorstwa. Instytut ma na swoim koncie ponad 900 opatentowanych rozwiązań w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, efektywności energetycznej, cyberbepieczeństwa czy w wielu innych.
Jak przekonuje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia, współpraca z amerykańskim Electric Power Research Institute otwiera przed TAURONEM dostęp do globalnych wyników prac badawczo-rozwojowych. Umożliwia ona także udział w wielu zaawansowanych technologicznie projektach koordynowanych przez amerykański instytut.
Zobacz także: Stopy procentowe bez zmian. Kredyty i lokaty dalej na rekordowo niskim poziomie
TAURON bedzie uczestniczył w dwóch programach badawczych. Pierwszym z nich będzie identyfikacja potrzeb odbiorców energii elektrycznej. Drugim projektem jest magazynowanie energii. Te obszary sa dla Grupy TAURON szczególnie istotne i wynikają ze zidentyfikowanych wyzwań technologicznych. Udział w tych programach umożliwi szybszą i bardziej precyzyjną identyfikacje potrzeb klientów, oraz rozwijanie nowych linii biznesowych, takich jak elektromobilność czy systemy smart home.