zakupy/sklepy spożywcze

i

Autor: shutterstock

Te ceny pokazują jak biedniejemy. Najszybciej drożeje....olej

2021-10-26 13:59

Drożyzna szaleje w Polsce. Wyjście na codzienne zakupy staje się wyzwaniem. Okazuje się, że za 50 zł już niewiele możemy kupić. A niestety wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. I to nie jest już tylko wrażenie wyjątkowo oszczędnych osób. Mamy czarno na białym podane, że większość produktów drożeje na potęgę. Najszybciej rosną ceny tłuszczów, warzyw, mięsa.

Drożyzna bije nas po kieszeni. To już nie są żarty. Sytuacja staje się poważna. Coraz więcej Polaków musi zaciskać pasa. Pokazują to twarde dane statystyczne.  Raport „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, wyraźnie pokazuje, za co płacimy w sklepach najwięcej, które produkty drożeją dosłownie w oczach. Wzięto pod uwagę 12 kategorii, 45 konkretnych produktów, 200 marek i blisko 38 tys. cen. Badaniem objęto dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach. Wyniki badania są zatrważające. Okazuje się, że produkty z  aż siedmiu kategorii poszły we wrześniu w górę. Największe podwyżki dotyczą produktów tłuszczowych – wzrost cen o 40,2 proc. W tym przypadku najbardziej podrożał olej – o 58,8 proc. Z analizy wynika też, że mocno w górę poszły ceny mięsa – wzrost o 32,6 proc. Podwyżki nie omijają warzyw - wzrost o 17,8 proc. Najbardziej drożeje kapusta – 52,7 proc., ziemniaki – 34 proc., cebula – 22,6 proc., a także pomidory – 21,7 proc. Drożeją też inne produkty: używki – o 3,3 proc. (herbata czarna 500 g – o 19,4 proc.), nabiał – 3 proc. (jajka – 29,1 proc.), dodatki spożywcze – 2,5 proc. (musztarda – 3,1 proc.) oraz pieczywo – 0,3 proc. (bułka – 7,3 proc.). 

Co ciekawe, z raportu wynika, że w pięciu kategoriach produkty potaniały. Spadki najbardziej widoczne są w przypadku produktów sypkich, które potaniały o 5,1 proc. W dół poszły też ceny czterech pozostałych kategorii, inne – o 4,2 proc. owoce – 3,8 proc., napoje – 2,6 proc., a także chemia gospodarcza – 0,7 proc.

Dlaczego ceny rosną? Głównym powodem jest galopująca inflacja zbliżająca się do 6 proc., ale i podwyżki cen paliw, surowców, zmiany klimatyczne.

Tańczące z promocjami 22.10.2021
Sonda
Czy odczułeś/aś, że płacisz coraz więcej za zakupy?
Najnowsze