Telewizor

i

Autor: Shutterstock Telewizor

Nowe przepisy w UE

Te telewizory od 1 marca są zakazane! Trzeba będzie je wyrzucić?

2023-05-04 0:50

Od 1 marca 2023 obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące ekoprojektu, które może wywrzeć ogromną presję na większe telewizory OLED, a zwłaszcza nowe telewizory o rozdzielczości 8K. Nowe przepisy unijne na nowo oceniają klasy efektywności telewizorów. Czy to oznacza, że UE zdelegalizuje Twój telewizor? O sprawie informuje polskiobserwator.de.

Unijne przepisy nie nadążają za rozwojem technologii

Jak informuje portal, nowe przepisy unijne na nowo oceniają klasy efektywności telewizorów. Oznacza to, że klasyfikacja na tzw. „etykiecie energetycznej”, która klasyfikuje wszystkie urządzenia elektryczne od A do G, ulegnie znacznej zmianie. Telewizory, które wcześniej były zaliczane do klasy energetycznej A, teraz trafią do klasy G. Nowe oznakowanie obowiązuje już od 1 marca 2021 roku-czytamy.

Według portalu, minimalnym standardem będzie wówczas klasa F. Większym wyświetlaczom o wysokiej rozdzielczości grozi więc wstrzymanie sprzedaży. Zaostrzenia od marca 2023 roku dotkną więc przede wszystkim dostawców pożeraczy energii,

Problemy z obecnymi zapisami prawnymi wiążą się między innymi z faktem, że unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED – dopiero w 2022 roku. Innymi słowy unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii.

Sonda
Czy wybuchł ci kiedyś telewizor?
Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz
Najnowsze